District 4/10 runners shine at CWOSSA meet

WATERLOO – A total of 39 runners who competed in last week’s District 4/10 cross-country championship meet have qualified for the OFSAA provincial high schools championships through their performances at Thursday’s CWOSSA meet.

That total includes three who won their classes at the CWOSSA championships at Waterloo’s Bechtel Park.

In each race at CWOSSA, the top two teams and the top four individuals not on those top two teams qualified for the OFSAA meet at Petawawa Nov. 4.

Tiana LoStracco of St. James won the senior girls’ six-kilometre race, running to the win in 24 minutes, 23.3 seconds. She finished just over 25 seconds ahead of runner-up Abbey Yuhasz of Kitchener Resurrection. Both were members of the category’s top two teams as St. James won with 44 points and Resurrection was second at 58.

Avery Dolderman of Centre Wellington was third in 25:12.9 Tessa Ladhani of Guelph CVI was sixth in 25:28.6 to gain OFSAA berths.

Other members of the St. James team were Grace Glaab (11th, 26:19.6), Jenevieve Scobbie (12th, 26:21.6), Darcy Stewart (20th, 27:43.8), Catherine Butts (28th, 28:27.1), Agatha Godlewski (57th, 30:21.3), Alexa Hunyady (60th, 30:34.4), Bella Doucette (70th, 31:07.8) and Maddy McLennan (75th, 31:27.2).

Other D4/10 runners in the top 25 included Fiona Costello of Lourdes in 10th at 25:46.3, Amber Champagne of Centennial in 15th at 26:42.3 and Alexandra Sikkema of Emmanuel Christian in 23rd at 27:59.9.

A total of 189 senior girls completed the event.

Guelph CVI was fourth in the team standings with 126 points while Lourdes was sixth at 150, Centennial seventh at 158, Orangeville 13th at 320 and Westside 19th at 390.

Nick Bannon of Shelburne’s Centre Dufferin and Luke Cabral of St. James were the only D4/10 runners to advance out of the senior boys’ category.

D4/10 meet champion Bannon was fourth at 20:40.3 in the six-kilometre race while Cabral was sixth at 20:49.8.

Marcus Kemp of Kitchener St. Mary’s won at 20:07.7 while Scott Arndt of Waterloo CI was second in 20:13.6.

Morgan Sullivan of St. James was 23rd in the race with the largest field as 262 runners finished.

Kitchener St. Mary’s took the team honours with 42 points while Sir John A. Macdonald of Waterloo was second at 101. Centre Wellington of Fergus was third at 114 and was followed by St. James in fourth at 130, Guelph CVI fifth at 133, Ross seventh at 207, Orangeville 10th at 281, Centennial 18th at 327, Norwell 19th at 360 and Lourdes 25th at 452.

Five from D4/10 move on in the junior boys’ category including winner Jackson Bull of Orangeville who took the five-kilometre CWOSSA race in 17:02.0. Daniel Khan of Saugeen was second in 17:07.0 while Anthony Cuzen of St. James was third in 17:12.7.

Bull moves on as an individual while Cuzen goes on as a member of junior boys’ team champion St. James. Other members of that team include Ethan Bush in 16th at 18:34.4, Hayden Le Grand 19th at 18:40.0 and Michael Condo 20th at 18:53.9.

Other D4/10 runners in the top 25 included Lucas Bernhard of Lourdes in 12th at 18:18.2, Owen Duffy of Lourdes 14th at 18:26.1, Tyler Healey of Centre Wellington 22nd at 19:02.1 and Andrew Stonehouse of Centennial 24th at 19:11.9.

St. James won the team title with 58 points while Kitchener St. Mary’s was second at 72. Lourdes was fifth at 128, Centre Wellington seventh at 139, Centennial 10th at 202, Westside 11th at 240, Guelph CVI 13th at 278 and Orangeville 15th at 285.

Haley Davis of Ross won the junior girls’ five-kilometre race in 18:53.3 while the only other D4/10 runner to move on was Sarah-Rose Sullivan of Orangeville who was fourth in 20:11.9.

Davis finished almost 16 seconds ahead of runner-up Jessie Byers of Walkerton who had a time of 19:09.1.

Other D4/10 runners in the top 25 included Abby Huehn of Westside in fifth at 20:14.7, Dakota Poulter of Erin seventh at 20:30.8, Marissa Lefebvre of Bishop Macdonell 11th at 20:54.9, Ailsa MacDonald of Orangeville 14th at 21:04.1, Olivia Vanleeuwen of Emmanuel Christian 15th at 21:08.3, Catie Robinson of Ross 21st at 21:36.6, Maddie Ongena of Centre Wellington 24th at 22:13.7 and Abbie MacLeod of Orangeville 25th at 22:18.1. The category had 155 finishers.

Waterloo CI won the junior girls’ team title with 47 points while Sir John A. Macdonald was second at 61. Orangeville was third at 71 while Ross was fourth at 95, Lourdes sixth at 177 and St. James 16th at 311.

Guelph CVI and Centennial finished in the top two places in the midget boys’ team standings to qualify for the provincial meet.

Guelph CVI won with 39 points while Centennial was second at 99. Westside was 10th at 250, Ross 13th at 290, St. James 14th at 300 and Norwell 16th at 307.

Members of the Guelph CVI team included Tennessee Tremain who finished third in 13:59.5, Sam Bennett ninth in 14:37.6, Jackson Hayes 13th in 14:50.2, Jesse Bauman 14th in 14:54.9, Dehnim Helwig 28th in 15:38.1, Alex Hopkins 39th in 16:04.3, Kyle Tenyenhuis 55th in 16:33.6 and Aiden Dip 95th in 17:43.9.

Centennial’s team members included Drew Vanderberg who was sixth in 14:18.2, Jackson Davidson 11th in 14:42.7, Duncan Waugh 33rd in 15:55.3, Colin Grant 50th in 16:29.2, Shaan Uppal 70th in 16:58.4 and Jiaqi Gong 113th in 18:14.9.

Others from D4/10 who finished in the top 25 of the race that had 167 finishers included Ian Geffros of Norwell who was eighth in 14:28.5, Curtis Vanwoudenberg of Emmanuel Christian 10th in 14:40.2 and Chris Chung of Westside 23rd in 15:26.1.

Emmanuel Christian won the midget girls’ team title with 84 points while Sacred Heart of Walkerton was second at 110. Lourdes was fifth at 126, Centre Wellington eighth at 199, Guelph CVI 10th at 224, Westside 12th at 237 and St. James 15th at 296.

Members of the Emmanuel Christian team included Dianne Deboer who was seventh at 16:31.7, Naomi Meerstra eighth at 16:41.6, Sophia Westrik 31st at 18:08.0 and Taylor Feenstra 38th at 18:18.4.

Vanessa Winney of Westside qualified for OFSAA as she was fourth at 16:10.7.

Others from D4/10 in the top 25 included Jessica DeCorso of Lourdes 14th at 17:11.5, Carly Baird of Centennial 20th at 17:45.7 and Sofia Annen of Guelph CVI 24th at 17:53.5.

Emily Bryce of Port Elgin’s Saugeen won the four-kilometre midget girls’ race in 15:09.7 while Alex Hankins of Cambridge’s Monsignor Doyle was second in 15:57.6. A total of 142 runners finished the race.

Nicolas Paul of Brantford’s W. Ross MacDonald won the para boys race in 17:52.1 while Mackenzie Donaldson of Kitchener Resurrection won the para girls race in 19:33.4.

  • Guelph Sports Journal