Junior champs move up to be senior champs

GUELPH – In her first season in the senior class, Tiana LoStracco of the St. James Lions claimed the District 4/10 high school track and field titles at the same distances she had won at last year in the junior class.

LoStracco finished the two-day championship meet with a pair of titles as she took the senior girls’ 400 metes and 800 metres championships.

“My 400 time (57.71 seconds) I’m pretty happy with because I wasn’t sure,” she said. “I haven’t run an outdoor 400 since last year so I was happy with that. The 800 went pretty smooth. The second lap felt good so I was pretty happy to finish where I did.”

LoStracco won the 800m in 2:21.60.

For the top competitors at the meet, the main goal was to gain a berth in next week’s CWOSSA championship meet at Cambridge.

“You have to conserve,” LoStracco said. “Hopefully you progress on and I’m trying to conserve my energy as I still have a long season, even into the summer and on.”

That strategy is used to help the top competitors reach the provincial OFSAA championship meet in early June. That means progressing through next week’s CWOSSA meet and then the OFSAA West meet May 31 to June 2.

“I’m hoping to make it to OFSAA this year and qualifying for the finals would be my goal,” LoStracco said.

At this year’s meet that concluded Tuesday, 11 senior championships were won by athletes who won in the same event in junior last year. There were also 13 junior events won by last year’s midget champs and six senior, open or ambulatory events that saw repeat winners.

Three-time champion Adam Lee of the Ross Royals retained his senior boys’ high jump and long jump crowns and he also added a pole vault win.

Avery Dolderman of the Centre Wellington Falcons repeated as the open girls’ 1,500 metres champ. She also took the junior girls’ 300m hurdles.

Haris Schaubel of the Centennial Spartans kept the title in the senior boys’ 110m hurdles.

Schoolmate Olami Ogunnote was also crowned the senior boys’ 100m champion for the second year in a row.

Sarah Gillies of the Orangeville Bears repeated as the ambulatory girls’ 800m champ.

Other senior champs who were junior champs last year included Alexandra Sikkema of the Emmanuel Christian Eagles in girls’ high jump, Brock McKenzie of the Lourdes Crusaders in boys’ 800m, Celia Markovinovic of the Bishop Macdonell Celtics in girls’ 100m hurdles, David Kroes of the Ross Royals in boys’ 400m hudles, Laura Maieron of the St. James Lions in girls’ discus, Sequoia Kim of the Guelph CVI Green Gaels in both girls’ long jump and triple jump, Spencer Dyce of Centre Wellington in boys’ javelin and Tessa Ladhani of GCVI in girls’ 1,500m.

Junior champs who were midget champs last year included Abby Huehn of Westside (girls’ 3,000m), Bryce Sukhdeo of Ross (boys’ high jump), Caitlin Epp of Ross (girls’ javelin), Hadyn Legrand of St. James (boys’ triple jump), Jackson Bull of Orangeville (boys’ 800m and 1,500m), Jurnee Lord-Stafford of Orangeville (girls’ high jump), Lazar Stojanovic of Ross (boys’ 300m hurdles), Mike Bradley of Centre Wellington (boys’ 200m), Nicole Rodrigues of Wellington Heights (girls’ long jump), Payton Bottomly of Westside (girls’ shot put), Ryan St. Denis of Erin (boys’ discus) and Taylor Paquette of Erin (girls’ discus).

Sarah-Rose Sullivan of Orangeville won three individual titles in the junior girls’ class as she took the 400m, 800m and 1,500m races.

Tennessee Tremain of GCVI was a three-time individual champ in midget boys, winning 800m, 1,500m and 3,000m.

Capturing two individual titles apiece were Nicholas Bannon of Centre Dufferin (open boys’ 2,000m steeplechase and senior boys’ 3,000m), Cameron Powell of Centennial (senior boys’ 200m and 400m), Joanna Hui of Centennial (junior girls’ 100m and 200m), Stojanovic (boys’ 300m hurdles and 100m hurdles), Dianne Deboer of Emmanuel Christian (midget girls’ 800m and 1,500m), Kseniya Poberezhnaya of Centennial (midget girls’ 100m and 200m), Bradley (midget boys’ 100m and 200m), Olivia Brown of St. James (midget girls’ shot put and javelin) and Sofia Annen of GCVI (midget girls’ 400m and 300m hurdles).

Other senior champs were Henry Huang of Ross (boys’ triple jump), Jake Cousineau of Centre Wellington (boys’ 1,500m), Jonathan Tranter-Allen of Erin (boys’ shot put), Ofosu Adejei-Afriyie of Ross (boys’ discus), Esmee Hotson of Centre Wellington (girls’ 400m hurdles), Jenevieve Scobbie of St. James (girls’ 3,000m), Laura Vis of Emmanuel Christian (girls’ shot put), Morgan Priest of Centre Dufferin (girls’ 100m), Sara Farquharson of Guelph CVI (girls’ 200m) and Sarah Tucker of Guelph CVI (girls’ javelin).

Other junior champs were Benjamin Smith of Centennial (boys’ 400m), Josh Romero of Lourdes (boys’ long jump), Liam Oakley of Centennial (boys’ shot put), Nolan Lazar of Orangeville (boys’ javelin), Owen Duffy of Lourdes (boys’ 3,000m), Emily Fritzley of Ross (girls’ triple jump) and Jordana Williams of Orangeville (girls’ 80m hurdles).

Winning one midget title apiece were Amish Panicker of Guelph CVI (boys’ shot put), Andrew Paolucci of Orangeville (boys’ 200m), Cameron Glenday of Orangeville (boys’ 100m hurdles), Daniel Ajayi of Orangeville (boys’ long jump), Derek Gillett of Orangeville (boys’ triple jump), Emerson Milbury of Guelph CVI (boys’ javelin), Jackson Davidson of Centennial (boys’ 400m), Jesse Bauman of Guelph CVI (boys’ 300m hurdles), Mason Hill of Centennial (boys’ discus), Owen Fox of Centre Wellington (boys’ high jump), Sammy Lapps of Guelph CVI (boys’ 100m), Abbey Prilesnik of Ross (girls’ long jump), Danielle Akyeanpong of St. James (girls’ discus), Josie Hayward of Centre Wellington (girls’ 80m hurdles), Lexie Delisle of Westside (girls’ high jump), Meah O’Donnell of Bishop Macdonell (girls’ triple jump) and Naomi Meerstra of Emmanuel Christian (girls’ 3,000m).

Relay titles were won by Centre Wellington (open girls’ 4x400m and junior boys’ 4x100m), Bishop Mac (senior girls’ 4x100m), Centennial (senior boys’ 4x100m), Emmanuel Christian (midget girls’ 4x100m), GCVI (open boys’ 4x400m), Orangeville (midget boys’ 4x100m) and Ross (junior girls’ 4x100m).

The CWOSSA championship meet slated for May 23 and 24 at Cambridge’s Jacob Hespeler Secondary School.

  • Guelph Sports Journal