Ross rugby girls drop Georgetown at OFSAA AAA tourney

MISSISSAUGA – The second-seeded Ross Royals opened the OFSAA provincial high school AAA girls’ rugby championship tournament with a 57-5 victory over 15th-seed Georgetown at St. Francis Xavier Secondary School Monday.

The Royals led 38-0 at halftime on their way to the win.

Saneika Patterson led Ross with a pair of tries while Courntey Ing had one try and two converts and Anna Bernardi kicked four converts. Adding one try apiece were Ruth Agyemang, Brooke Frasson, Maddie Gundy, Michelle Hopkins, Olivia Sarabura and Darby Whittaker.

Melissa Green scored a try for Georgetown.

With the win the Royals advance to play Arnprior in the quarter-finals Tuesday at 10 a.m. at Streetsville Secondary School.

A win in that game will put Ross in the 1 p.m. semifinals at Streetsville.

Semifinal winners are to meet in the final Wednesday at 2 p.m. at Xavier.

 

Monday Results
Oakville Trafalgar 53 Sarnia Northern 0
Peterborough Thomas A. Stewart 26 Scarborough Blessed Cardinal Newman 10
Ottawa Glebe 19 Stouffville 0
Caledon Mayfield 24 Arva Medway 12
Uxbridge 55 Scarborough David & Mary Thomson 12
Brampton St. Roch 43 Port Colborne Lakeshore 5
Arnprior 24 Barrie Bear Creek 12
Guelph John F. Ross 57 Georgetown 5
Tuesday Games
Championship Quarter-finals
Oakville Trafalgar vs. Peterborough Thomas A. Stewart at Xavier, 9 a.m.
Ottawa Glebe vs. Caledon Mayfield at Streetsville, 9 a.m.
Uxbridge vs. Brampton St. Roch at Xavier, 10 a.m.
Arnprior vs. Guelph John F. Ross at Streetsville, 10 a.m.
Consolation Round
Scarborough David & Mary Thomson vs. Port Colborne Lakeshore at Xavier, 11 a.m.
Barrie Bear Creek vs. Georgetown at Streetsville, 11 a.m.
Sarnia Northern vs. Scarborough Blessed Cardinal Newman at Xavier, 12 p.m.
Stouffville vs. Arva Medway at Streetsville, 12 p.m.
Championship Semifinals
Oakville Trafalgar-Peterborough Thomas A. Stewart winner vs. Ottawa Glebe-Caledon Mayfield winner at Xavier, 1 p.m.
Uxbridge-Brampton St. Roch winner vs. Arnprior-Guelph John F. Ross winner at Streetsville, 1 p.m.
Consolation Quarter-finals
Sarnia Northern-Scarborough Blessed Cardinal Newman winner vs. Ottawa Glebe-Caledon Mayfield loser at Xavier, 2 p.m.
Stouffville-Arva Medway winner vs. Oakville Trafalgar-Peterborough Thomas A. Stewart loser at Streetsville, 2 p.m.
Scarborough David & Mary Thomson-Port Colborne Lakeshore winner vs. Arnprior-Guelph John F. Ross loser at Xavier, 3 p.m.
Barrie Bear Creek-Georgetown winner vs. Uxbridge-Brampton St. Roch loser at Streetsville, 3 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal