Two wins, two ties for Junior Gryphs in girls’ tourney

GUELPH – Guelph Junior Gryphons squads recorded a pair of wins and two scoreless ties on a rainy opening night of Guelph Soccer’s annual First on the Turf girls’ tournament Friday at the University of Guelph.

The Junior Gryphs Red defeated Waterloo United B 2-0 in under-13 play while the Junior Gryphs Black were 1-0 victors over Oakville Wild in under-14.

Also in under-14, the Junior Gryphs Red and Milton Magic fought to a scoreless tie as did the Junior Gryphs Red and Cambridge United A in under-16.

Junior Gryphs Black suffered a 3-0 loss to Milton Magic Blue in under-16 and Junior Gryphs Black lost to Milton Magic by an identical 3-0 score in under-13.

The tournament is to continue with games in all nine age categories today and is to wrap up with the championship matches in the five older categories Sunday.

The host Junior Gryphons are represented by one team both the under-15 and under-17 categories and two in all the other categories (under-9, under-10, under-11, under-12, under-13, under-14 and under-16).

Rockwood FC is represented in under-13 while FEDS of Fergus-Elora has a team in under-12.

 

Friday Results
UNDER-13
Milton Magic 3 Guelph Junior Gryphons Black 0
Guelph Junior Gryphons Red 2 Waterloo United B 0
UNDER-14
Guelph Junior Gryphons Red 0 Milton Magic 0
Guelph Junior Gryphons Black 1 Oakville Wild 0
UNDER-15
Oakville A 1 Kitchener Academy 0
UNDER-16
Milton Magic Blue 3 Guelph Junior Gryphons Black 0
Guelph Junior Gryphons Red 0 Cambridge United A 0
Saturday Games
UNDER-9
Waterloo United Black vs. Milton Magic Blue at East A, 8 a.m.
FC London vs. Guelph Junior Gryphons Red at East B, 8 a.m.
Byron Dynamite Blast vs. Guelph Junior Gryphons Black at East C, 8 a.m.
Waterloo United Gold vs. Kitchener Spirit White at East D, 8 a.m.
London Southwest Crush vs. Cambridge United at East A, 9 a.m.
Byron Dynamite Boom vs. Kitchener Spirit Green at East B, 9 a.m.
Cambridge United vs. Byron Dynamite Blast at East A, 11 a.m.
Milton Magic Blue vs. Kitchener Spirit White at East B, 11 a.m.
Kitchener Spirit Green vs. London Southwest Crush at East C, 11 a.m.
FC London vs. Waterloo United Black at East D, 11 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Byron Dynamite Boom at East C, 12:15 p.m.
Guelph Junior Gryphons Black vs. Waterloo United Gold at East D, 12:15 p.m.
UNDER-10
Milton Magic Blue vs. Woodstock Strikers at East C, 9 a.m.
Kitchener Spirit White vs. Georgetown Mustangs Red at East D, 9 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. London Youth Whitecaps White at East A, 10 a.m.
Kitchener Spirit Green vs. St. Thomas Dynamite at East B, 10 a.m.
Milton Magic Black vs. London Youth Whitecaps Blue at East C, 10 a.m.
Milton Magic White vs. Guelph Junior Gryphons Black at East D, 10 a.m.
Woodstock Strikers vs. Kitchener Spirit White at East A, 12:15 p.m.
Georgetown Mustangs Red vs. Guelph Junior Gryphons Red at East B, 12:15 p.m.
London Youth Whitecaps White vs. Kitchener Spirit Green at East A, 1:15 p.m.
St. Thomas Dynamite vs. Milton Magic Blue at East B, 1:15 p.m.
London Youth Whitecaps Blue vs. Milton Magic White at East C, 1:15 p.m.
Guelph Junior Gryphons Black vs. Milton Magic Black at East D, 1:15 p.m.
UNDER-11
Milton Magic White vs. Guelph Junior Gryphons Black at West A, 8 a.m.
Georgetown Mustangs vs. Paris FC at West B, 8 a.m.
Waterloo United Gold vs. Niagara Falls Titans at West A, 9 a.m.
Cambridge vs. Flamborough at West B, 9 a.m.
Milton Magic Blue vs. Waterloo United Black at West A, 10 a.m.
Future White CAF vs. Guelph Junior Gryphons Red at West B, 10 a.m.
Cambridge vs. Milton Magic White at West A, 11 a.m.
Paris FC vs. Waterloo United Gold at West B, 11 a.m.
Waterloo United Black vs. Future White CAF at West A, 12:15 p.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Georgetown Mustangs at West B, 12:15 p.m.
Guelph Junior Gryphons Black vs. Niagara Falls Titans at West A, 1:15 p.m.
Flamborough vs. Milton Magic Blue at West B, 1:15 p.m.
UNDER-12
Milton Magic Blue vs. Waterloo United Black at West A, 2:15 p.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Mount Hamilton Avalanche Blue at West B, 2:15 p.m.
Waterloo United Gold vs. FC London at West A, 3:15 p.m.
Paris FC vs. Guelph Junior Gryphons Black at West B, 3:15 p.m.
FEDS vs. Northumberland United at West A, 4:15 p.m.
Waterloo United Red vs. Milton Magic White at West B, 4:15 p.m.
Waterloo United Black vs. Guelph Junior Gryphons Black at West A, 5:15 p.m.
FC London vs. Guelph Junior Gryphons Red at West B, 5:15 p.m.
Northumberland United vs. Paris FC at West A, 6:15 p.m.
Waterloo United Gold vs. Milton Magic Blue at West B, 6:15 p.m.
Milton Magic White vs. FEDS at West A, 7:15 p.m.
Mount Hamilton Avalanche Blue vs. Waterloo United Red at West B, 7:15 p.m.
UNDER-13
Rockwood FC vs. Guelph Junior Gryphons Black at Varsity Field, 8 a.m.
Bradford Eagles vs. Guelph Junior Gryphons Red at Varsity Field, 9 a.m.
Waterloo United B vs. Mount Hamilton at Alumni Stadium, 10 a.m.
Milton Magic vs. Saltfleet Stoney Creek at Varsity Field, 10 a.m.
Mount Hamilton vs. Bradford Eagles at Varsity Field, 2:15 p.m.
Saltfleet Stoney Creek vs. Rockwood FC at Varsity Field, 3:15 p.m.
UNDER-14
Oak Ridges Knights Blue vs. Muskoka FC at Varsity Field, 11 a.m.
Paris FC vs. Bradford Eagles at Varsity Field, 12 p.m.
Muskoka FC vs. Guelph Junior Gryphons Black at Alumni Stadium, 4:15 p.m.
Milton Magic vs. Paris FC at Varsity Field, 4:15 p.m.
Bradford Eagles vs. Guelph Junior Gryphons Red at Varsity Field, 5:15 p.m.
Oakville Wild vs. Oak Ridges Knights Blue at Varsity Field, 6:15 p.m.
UNDER-15
Guelph Junior Gryphons Red vs. Oakville B at Alumni Stadium, 11 a.m.
Bradford Eagles vs. Oakville Wild at Alumni Stadium, 12 p.m.
Ajax FC Red vs. Ancaster Titans at Varsity Field, 1 p.m.
Oakville Wild vs. Guelph Junior Gryphons Red at Alumni Stadium, 5:15 p.m.
Oakville B vs. Bradford Eagles at East, 5:30 p.m.
Ancaster Titans vs. Kitchener Academy at Alumni Stadium, 6:15 p.m.
Oakville A vs. Ajax FC Red at East, 6:30 p.m.
UNDER-16
Oakville B vs. Milton Magic Blue at Alumni Stadium, 8 a.m.
Oakville A vs. Guelph Junior Gryphons Black at Alumni Stadium, 9 a.m.
Guelph Junior Gryphons Black vs. Oakville B at Alumni Stadium, 1 p.m.
Oakville A vs. Cambridge United A at Alumni Stadium, 2:15 p.m.
Milton Magic Blue vs. Guelph Junior Gryphons Red at East, 2:30 p.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Oakville A at Varsity Field, 7:15 p.m.
Oakville B vs. Cambridge United A at East, 7:30 p.m.
UNDER-17
Burlington Bayhawks White vs. Hamilton Sparta at Alumni Stadium, 3:15 p.m.
King City Royals vs. Guelph Junior Gryphons Red at East, 3:30 p.m.
Oakville Wild B vs. North Mississauga Panthers at East, 4:30 p.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. North Mississauga Panthers at Alumni Stadium, 7:15 p.m.
Hamilton Sparta vs. Oakville Wild B at Alumni Stadium, 8:15 p.m.
Burlington Bayhawks White vs. King City Royals at East, 8:30 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal