Centennial, Centre Dufferin two-game winners in Heslip tourney

GUELPH – Centennial Spartans are the lone District 10 team to win both of its games Friday in the opening day of the two-day Tom Heslip Memorial Senior Boys’ Basketball Tournament at the University of Guelph.

The Spartans defeated the Notre Dame Fighting Irish of Burlington 66-60 and the Patrick Fogarty Flames of Orillia 77-36 in pool play.

District 4’s Centre Dufferin Royals of Shelburne also won both of their games as they defeated the Innisdale Invaders 66-53 and the D10 Orangeville Bears 66-43. The Bears had earlier lost 84-45 to the St. Jean de Brebeuf Braves of Hamilton.

The Ross Royals split their games, beating the Lo-Ellen Park Knights of Sudbury 63-50 after losing 65-59 to the St. Thomas Aquinas Raiders of Oakville.

The Centre Wellington Falcons also split their games as they defeated the Kitchener-Waterloo (KCI) Raiders 63-46 after falling 77-53 to the Orillia Nighthawks.

Joining Centennial and Centre Dufferin with two wins in two outings Friday were the St. Thomas Aquinas Raiders, St. Jean de Brebeuf Braves and Orillia Nighthawks.

Pool play is to conclude Saturday morning. First-place finisher in each of the four pools are to play in the semifinals at 1:30 p.m.

Semifinal winners move on to the championship game on the Guelph Gryphons Athletics Centre’s varsity court Saturday at 5:45 p.m.

 

Friday Results
Pool A
St. Thomas Aquinas Raiders (Oakville) 65 Ross Royals 59
Lo-Ellen Park Knights 60 Barrie North Vikings 45
Barrie North Vikings 72 St. Thomas Aquinas Raiders (Oakville) 40
Ross Royals 63 Lo-Ellen Park Knights 50
Pool B
St. Jean de Brebeuf Braves (Hamilton) 84 Orangeville Bears 45
Centre Dufferin Royals 66 Innisdale Invaders 53
Innisdale Invaders 90 St. Jean de Brebeuf Braves (Hamilton) 66
Centre Dufferin Royals 66 Orangeville Bears 43
Pool C
Centennial Spartans 66 Notre Dame Fighting Irish (Burlington) 60
Patrick Fogarty Flames 36 St. Thomas Aquinas Stingers (Tottenham) 35
Centennial Spartans 77 Patrick Fogarty Flames 36
St. Thomas Aquinas Stingers (Tottenham) 51 Notre Dame Fighting Irish (Burlington) 44
Pool D
Kitchener-Waterloo (KCI) Raiders 50 Delta Red Raiders 32
Orillia Nighthawks 77 Centre Wellington Falcons 53
Delta Red Raiders 92 Orillia Nighthawks 26
Centre Wellington Falcons 63 Kitchener-Waterloo (KCI) Raiders 46
Saturday Games
Pool A
St. Thomas Aquinas Raiders (Oakville) vs. Lo-Ellen Park Knights, Court 2, 9 a.m.
Ross Royals vs. Barrie North Vikings, Mitchell Gym, 10:30 a.m.
Pool B
St. Jean de Brebeuf Braves (Hamilton) vs. Centre Dufferin Royals, Court 1, 9 a.m.
Orangeville Bears vs. Innisdale Invaders, Court 3, 10:30 a.m.
Pool C
Centennial Spartans vs. St. Thomas Aquinas Stingers (Tottenham), Court 3, 9 a.m.
Notre Dame Fighting Irish (Burlington) vs. Patrick Fogarty Flames, Court 1, 10:30 a.m.
Pool D
Delta Red Raiders vs. Centre Wellington Falcons, Mitchell Gym, 9 a.m.
Kitchener-Waterloo (KCI) Raiders vs. Orillia Nighthawks, Court 2, 10:30 a.m.
Consolation Games
Second in Pool A vs. Second in Pool B, Court 1, 1:30 p.m.
Second in Pool A vs. Second in Pool B, Court 1, 1:30 p.m.
Fourth in Pool C vs. Fourth in Pool D, Court 1, 3 p.m.
Fourth in Pool B vs. Fourth in Pool A, Court 2, 3 p.m.
Third in Pool C vs. Third in Pool D, Court 3, 3 p.m.
Third in Pool A vs. Third in Pool B, Mitchell Gym, 3 p.m.
Semifinals
First in Pool B vs. First in Pool A, Court 3, 1:30 p.m.
First in Pool C vs. First in Pool D, Mitchell Gym, 1:30 p.m.
Final
Semifinal winners, Varsity Court, 5:45 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal