Five Junior Gryphons teams in tourney semifinals

GUELPH – Five Guelph Junior Gryphons teams from the host Guelph Girls Hockey Association survived to play in the semifinals Sunday on the third and final day of GGHA’s annual Winter Classic Tournament.

Reaching the semifinals were Junior Gryphons in the atom A and B, peewee A and midget A and BB categories.

Atom A Junior Gryphons are to play Saugeen Maitland Lightning in the semifinals after they blanked the Oakville Hornets 3-0 in the quarter-finals Saturday. The locals had battled Woodstock Wildcats to a 3-3 standoff earlier in the day to complete round-robin play first in their pool with two wins and a tie. Winner of the Guelph-Saugeen Maitland semifinal is to play the winner of a semifinal between London Devilettes and Woolwich Wild in the final at West End arena at 1:30 p.m.

Atom B Junior Gryphons finished atop the round-robin standings following a 4-2 victory over the Caledon Coyotes. The Guelph squad finished with two wins and a tie and are to play the North York Storm in the semifinals. Winner advances to play the winner of the other semifinal between Wilmot Wolverines and Ayr Rockets in the final at West End arena at 2:45 p.m.

Peewee A Junior Gryphons finished third in the round-robin standings with two wins and two losses after a win and a loss Saturday. They lost 4-0 to the Ancaster Avalanche before dropping the Aurora Panthers 6-0. The Junior Gryphons are to play Clearview Ice Cats in the semifinals with the winner moving on to play first-place Ancaster Avalanche in the final slated for 2:15 p.m. at the Gryphon Centre.

Midget A Junior Gryphons gained a spot in the semifinals with a 3-0 win over the Waterloo Ravens in the quarter-finals Saturday. That win followed a 2-1 loss to the Oshawa Lady Generals in their final game of round-robin play. The locals finished atop their pool with two wins and a loss. They’re to play Windsor Wildcats in the semifinals with the winner meeting the winner of the other semifinal between Saugeen Maitland Lightning and Barrie Sharks in the final at 3:30 p.m. at the Gryphon Centre.

Midget BB Junior Gryphons had a win and a tie Saturday to finish round-robin play in second place with three wins and a loss. They lost 2-1 to the Woolwich Wild before bouncing back with a 3-2 win over the Niagara Rapids. The Junior Storm and Niagara are to play again in the semifinals with the winner getting to play unbeaten Woolwich Wild in the final at the West End arena at 4:15 p.m.

One local squad already assured of being in a final is the Grand River Mustangs in the atom BB category. They’re to play Flamborough Falcons at the Gryphon Centre at 1 p.m. The Mustangs defeated Niagara Rapids 6-0 in the semifinals Saturday six and a half hours after tying the Rapids 1-1 to complete round-robin play in first place with two wins and a tie. Flamborough edged Orangeville Tigers 3-2 in the other semifinal.

Novice B Junior Gryphons finished round-robin play Saturday with a 6-2 loss to London Devilettes and 7-0 loss to Orangeville Tigers.

Peewee B Junior Gryphons were knocked out of the tournament following a 5-1 loss to the Haldimand River Cats in the quarter-finals. The Junior Gryphons had lost 2-1 to the North Halton Twisters earlier Saturday to finish round-robin play fourth in their pool with a win and two losses.

Bantam A Junior Gryphons completed round-robin play with a pair of losses Saturday as they were defeated 5-0 by Brampton Canadettes and 3-1 by Windsor Wildcats.

Grand River Mustangs also suffered two losses Saturday to wrap up round-robin play in bantam B. They were downed 5-3 by Oakville Hornets and 2-1 by Bluewater Hawks to finish with a win and three losses.

 

Saturday Results
NOVICE B
Cambridge Roadrunners 2 St. Catharines Brock Junior Badgers 2
London Devilettes 6 Guelph Junior Gryphons 2
St. Catharines Brock Junior Badgers 4 Orangeville Tigers 3
Cambridge Roadrunners 4 London Devilettes 3
Orangeville Tigers 7 Guelph Junior Gryphons 0
ATOM A
Woolwich Wild 2 Saugeen Maitland Lightning 2
Guelph Junior Gryphons 3 Ancaster Avalanche 1
Oakville Hornets 2 London Devilettes 2
Woodstock Wildcats 6 Aurora Panthers 0
Quarter-final: Guelph Junior Gryphons 3 Oakville Hornets 0
Quarter-final: London Devilettes 2 Ancaster Avalanche 1
Quarter-final: Woolwich Wild 3 Aurora Panthers 0
Quarter-final: Saugeen Maitland Lightning 2 Woodstock Wildcats 0
ATOM BB
Flamborough Falcons 3 Orangeville Tigers 1
Grand River Mustangs 1 Niagara Rapids 1
Semifinal: Grand River Mustangs 6 Niagara Rapids 0
Semifinal: Flamborough Falcons 3 Orangeville Tigers 2
ATOM B
Wilmot Wolverines 4 Ancaster Avalanche 1
North York Storm 5 Ayr Rockets 2
Guelph Junior Gryphons 4 Caledon Coyotes 2
Consolation: Ancaster Avalanche 1 Caledon Coyotes 1
PEEWEE A
Clearview Ice Cats 2 Stratford Aces 0
Ancaster Avalanche 4 Guelph Junior Gryphons 0
Clearview Ice Cats 2 Aurora Panthers 0
Ancaster Avalanche 1 Stratford Aces 0
Guelph Junior Gryphons 6 Aurora Panthers 0
PEEWEE B
Ancaster Avalanche 2 Ilderton Jets 0
Flamborough Falcons 2 Aurora Panthers 1
North Halton Twisters 2 Guelph Junior Gryphons 1
Kitchener Lady Rangers 1 Haldimand River Cats 0
Quarter-final: North Halton Twisters 4 Ilderton Jets 3
Quarter-final: Haldimand River Cats 5 Guelph Junior Gryphons 1
Quarter-final: Kitchener Lady Rangers 3 Flamborough Falcons 2
Quarter-final: Ancaster Avalanche 1 Aurora Panthers 0
BANTAM A
Stoney Creek Sabres 5 Nepean Wildcats 2
Flamborough Falcons 2 Sault Ste. Marie Wildcats 0
Cambridge Roadrunners 5 Durham West Lightning 1
Brampton Canadettes 5 Guelph Junior Gryphons 0
Chatham Outlaws 3 Stoney Creek Sabres 0
Flamborough Falcons 2 Windsor Wildcats 2
Cambridge Roadrunners 3 Nepean Wildcats 0
Chatham Outlaws 5 Durham West Lightning 1
Windsor Wildcats 3 Guelph Junior Gryphons 1
Sault Ste. Marie Wildcats 1 Brampton Canadettes 0
BANTAM BB
Waterloo Ravens 3 Windsor Wildcats 1
Kitchener Lady Rangers 1 Belmont Blazers 1
Windsor Wildcats 2 North York Storm 0
Waterloo Ravens 2 Belmont Blazers 0
Kitchener Lady Rangers 7 North York Storm 0
BANTAM B
Waterloo Ravens 2 Bluewater Hawks 1
Woolwich Wild 5 Kitchener Lady Rangers 0
Ayr Rockets 5 North Halton Twisters 3
Oakville Hornets 5 Grand River Mustangs 3
Waterloo Ravens 5 Niagara Rapids 0
Kitchener Lady Rangers 1 Ancaster Avalanche 1
Bluewater Hawks 2 Grand River Mustangs 1
Oakville Hornets 3 Niagara Rapids 0
Woolwich Wild 4 North Halton Twisters 2
Ayr Rockets 3 Ancaster Avalanche 0
MIDGET A
Niagara Rapids 3 Detroit HoneyBaked 2
Flamborough Falcons 3 Hamilton Hawks 2
Barrie Sharks 2 Waterloo Ravens 2
Rochester Edge 5 St. Catharines Brock Junior Badgers 0
Oshawa Lady Generals 2 Guelph Junior Gryphons 1
Rideau St. Lawrence Thunder 0 Stratford Aces 0
Saugeen Maitland Lightning 3 Ottawa Valley Thunder 0
Windsor Wildcats 1 Stoney Creek Sabres 0
Quarter-final: Guelph Junior Gryphons 3 Waterloo Ravens 0
Quarter-final: Barrie Sharks 2 Oshawa Lady Generals 1
Quarter-final: Saugeen Maitland Lightning 3 Stratford Aces 0
Consolation: Flamborough Falcons 4 Detroit HoneyBaked 2
Quarter-final: Windsor Wildcats 4 Ottawa Valley Thunder 1
Consolation: Hamilton Hawks 2 Niagara Rapids 0
Consolation: Rideau St. Lawrence Thunder 1 Rochester Edge 0
Consolation: St. Catharines Brock Junior Badgers 0 Stoney Creek Sabres 0
MIDGET BB
Napanee Crunch 4 London Devilettes 1
Niagara Rapids 2 Windsor Wildcats 1
Woolwich Wild 2 Guelph Junior Gryphons 1
St. Catharines Brock Junior Badgers 1 Napanee Crunch 0
St. Catharines Junior Brock Badgers 4 London Devilettes 0
Guelph Junior Gryphons 3 Niagara Rapids 2
Woolwich Wild 4 Windsor Wildcats 2
MIDGET B
Flamborough Falcons 1 Hamilton Hawks 1
Orillia Hawks 1 Woodstock Wildcats 0
Saugeen Shores Storm 1 Haldimand River Cats 0
Brantford Ice Cats 4 Stratford Aces 0
North Halton Twisters 2 Orillia Hawks 0
Haldimand River Cats 2 Ancaster Avalanche 0
Woodstock Wildcats 2 Hamilton Hawks 0
Saugeen Shores Storm 2 Stratford Aces 1
Brantford Ice Cats 7 Ancaster Avalanche 0
North Halton Twisters 0 Flamborough Falcons 0
Friday Results
NOVICE B
Cambridge Roadrunners 6 Guelph Junior Gryphons 1
Orangeville Tigers 7 London Devilettes 0
St. Catharines Brock Junior Badgers 9 Guelph Junior Gryphons 0
Orangeville Tigers 3 Cambridge Roadrunners 2
St. Catharines Brock Junior Badgers 3 London Devilettes 0
ATOM A
Guelph Junior Gryphons 3 Woodstock Wildcats 3
Ancaster Avalanche 1 Aurora Panthers 1
London Devilettes 4 Saugeen Maitland Lightning 4
Woolwich Wild 6 Oakville Hornets 2
Ancaster Avalanche 2 Woodstock Wildcats 0
Saugeen Maitland Lightning 6 Oakville Hornets 1
Woolwich Wild 1 London Devilettes 1
Guelph Junior Gryphons 3 Aurora Panthers 2
ATOM BB
Grand River Mustangs 6 Orangeville Tigers 2
Flamborough Falcons 5 Niagara Rapids 3
Orangeville Tigers 2 Niagara Rapids 1
Grand River Mustangs 2 Flamborough Falcons 1
ATOM B
Guelph Junior Gryphons 4 Ancaster Avalanche 2
North York Storm 0 Wilmot Wolverines 0
Ayr Rockets 9 Caledon Coyotes 0
Guelph Junior Gryphons 0 North York Storm 0
Ayr Rockets 2 Ancaster Avalanche 0
Wilmot Wolverines 1 Caledon Coyotes 1
PEEWEE A
Guelph Junior Gryphons 2 Stratford Aces 1
Ancaster Avalanche 6 Aurora Panthers 3
Clearview Ice Cats 4 Guelph Junior Gryphons 1
Stratford Aces 4 Aurora Panthers 1
Ancaster Avalanche 4 Clearview Ice Cats 1
PEEWEE B
Ancaster Avalanche 1 Kitchener Lady Rangers 1
North Halton Twisters 1 Flamborough Falcons 1
Haldimand River Cats 2 Ilderton Jets 1
Aurora Panthers 4 Guelph Junior Gryphons 1
Guelph Junior Gryphons 2 Flamborough Falcons 1
North Halton Twisters 2 Aurora Panthers 1
Haldimand River Cats 3 Ancaster Avalanche 1
Ilderton Jets 4 Kitchener Lady Rangers 1
BANTAM A
Brampton Canadettes 4 Flamborough Falcons 1
Stoney Creek Sabres 1 Cambridge Roadrunners 0
Sault Ste. Marie Wildcats 2 Guelph Junior Gryphons 1
Nepean Wildcats 3 Durham West Lightning 1
Windsor Wildcats 1 Brampton Canadettes 0
Chatham Outlaws 4 Cambridge Roadrunners 2
Flamborough Falcons 3 Guelph Junior Gryphons 0
Stoney Creek Sabres 3 Durham West Lightning 0
Windsor Wildcats 3 Sault Ste. Marie Wildcats 2
Chatham Outlaws 2 Nepean Wildcats 1
BANTAM BB
Waterloo Ravens 0 Kitchener Lady Rangers 0
Belmont Blazers 3 North York Storm 3
Kitchener Lady Rangers 2 Windsor Wildcats 0
Waterloo Ravens 3 North York Storm 0
Windsor Wildcats 2 Belmont Blazers 0
BANTAM B
North Halton Twisters 3 Kitchener Lady Rangers 2
Waterloo Ravens 3 Grand River Mustangs 0
Bluewater Hawks 3 Oakville Hornets 0
Woolwich Wild 0 Ayr Rockets 0
Grand River Mustangs 1 Niagara Rapids 0
North Halton Twisters 2 Ancaster Avalanche 1
Oakville Hornets 1 Waterloo Ravens 1
Bluewater Hawks 5 Niagara Rapids 1
Ayr Rockets 6 Kitchener Lady Rangers 0
Woolwich Wild 2 Ancaster Avalanche 0
MIDGET A
Guelph Junior Gryphons 2 Flamborough Falcons 0
Hamilton Hawks 1 Oshawa Lady Generals 0
Waterloo Ravens 2 Detroit HoneyBaked 1
Barrie Sharks 1 Niagara Rapids 0
Saugeen Maitland Lightning 2 St. Catharines Brock Junior Badgers 2
Stoney Creek Sabres 3 Rideau St. Lawrence Thunder 0
Windsor Wildcats 2 Stratford Aces 1
Ottawa Valley Thunder 3 Rochester Edge 0
Oshawa Lady Generals 1 Flamborough Falcons 1
Waterloo Ravens 1 Niagara Rapids 0
Guelph Junior Gryphons 2 Hamilton Hawks 1
Barrie Sharks 4 Detroit HoneyBaked 0
Saugeen Maitland Lightning 3 Rochester Edge 1
Ottawa Valley Thunder 3 St. Catharines Brock Junior Badgers 1
Rideau St. Lawrence Thunder 0 Windsor Wildcats 0
Stratford Aces 1 Stoney Creek Sabres 0
MIDGET BB
Woolwich Wild 2 London Devilettes 1
Guelph Junior Gryphons 4 Windsor Wildcats 2
Niagara Rapids 2 St. Catharines Brock Junior Badgers 0
Woolwich Wild 2 Napanee Crunch 0
Windsor Wildcats 2 London Devilettes 1
Guelph Junior Gryphons 4 St. Catharines Brock Junior Badgers 0
Napanee Crunch 3 Niagara Rapids 3
MIDGET B
Haldimand River Cats 1 Stratford Aces 1
Orillia Hawks 0 Hamilton Hawks 0
Saugeen Shores Storm 2 Brantford Ice Cats 2
Woodstock Wildcats 0 Flamborough Falcons 0
Stratford Aces 4 Ancaster Avalanche 0
North Halton Twisters 3 Hamilton Hawks 1
Brantford Ice Cats 2 Haldimand River Cats 2
Orillia Hawks 1 Flamborough Falcons 0
Woodstock Wildcats 3 North Halton Twisters 1
Saugeen Shores Storm 6 Ancaster Avalanche 0
Sunday Games
NOVICE B
Semifinal: Cambridge Roadrunners vs. Orangeville Tigers at Sleeman Centre, 9 a.m.
Final: Winner of Semifinal vs. St. Catharines Brock Junior Badgers at West End arena 2, 1:30 p.m.
ATOM A
Semifinal: Saugeen Maitland Lightning vs. Guelph Junior Gryphons at West End arena 1, 8 a.m.
Semifinal: London Devilettes vs. Woolwich Wild at West End arena 2, 8:15 a.m.
Final: Semifinal winners at West End arena 1, 1:30 p.m.
ATOM BB
Final: Flamborough Falcons vs. Grand River Mustangs at Gryphon Centre Gold, 1 p.m.
ATOM B
Semifinal: Wilmot Wolverines vs. Ayr Rockets at Centennial arena, 9:15 a.m.
Semifinal: North York Storm vs. Guelph Junior Gryphons at Centennial arena, 10:30 a.m.
Final: Semifinal winners at West End arena 2, 2:45 p.m.
PEEWEE A
Semifinal: Guelph Junior Gryphons vs. Clearview Ice Cats at Sleeman Centre, 10:15 a.m.
Final: Winner of Semifinal vs. Ancaster Avalanche at Gryphon Centre Gold, 2:15 p.m.
PEEWEE B
Semifinal: Ancaster Avalanche vs. North Halton Twisters at West End arena 1, 9:15 a.m.
Semifinal: Kitchener Lady Rangers vs. Haldimand River Cats at West End arena 2, 9:30 a.m.
Final: Semifinal winners at West End arena 1, 3 p.m.
BANTAM A
Semifinal: Flamborough Falcons vs. Chatham Outlaws at Victoria Road arena, 10:30 a.m.
Semifinal: Stoney Creek Sabres vs. Windsor Wildcats at Victoria Road arena, 12 p.m.
Final: Semifinal winners at Victoria Road arena, 4:15 p.m.
BANTAM BB
Semifinal: Windsor Wildcats vs. Kitchener Lady Rangers at Victoria Road arena, 9:15 a.m.
Final: Winner of Semifinal vs. Waterloo Ravens at Victoria Road arena, 3 p.m.
BANTAM B
Semifinal: Bluewater Hawks vs. Ayr Rockets at Centennial arena, 8 a.m.
Semifinal: Woolwich Wild vs. Waterloo Ravens at Victoria Road arena, 8 a.m.
Final: Semifinal winners at West End arena 2, 12:15 p.m.
MIDGET A
Semifinal: Guelph Junior Gryphons vs. Windsor Wildcats at Sleeman Centre, 11:30 a.m.
Semifinal: Saugeen Maitland Lightning vs. Barrie Sharks at Gryphon Centre Gold, 11:30 a.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Centre Gold, 3:30 p.m.
MIDGET BB
Semifinal: Niagara Rapids vs. Guelph Junior Gryphons at West End arena 1, 12 p.m.
Final: Winner of Semifinal vs. Woolwich Wild at West End arena 2, 4:15 p.m.
MIDGET B
Semifinal: North Halton Twisters vs. Saugeen Shores Storm at West End arena 1, 10:30 a.m.
Semifinal: Brantford Ice Cats vs. Woodstock Wildcats at West End arena 2, 10:45 a.m.
Final: Semifinal winners at West End arena 1, 4:15 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal