Junior Gryphons add four more First on the Turf wins

GUELPH – Guelph Junior Gryphons squads posted four wins during play in the older age groups of Guelph Soccer’s First on the Turf boys’ tournament Saturday at the University of Guelph.

The older age groups, U13 and older, continue their tournament play Sunday and each will crown a champion.

The younger age groups, U12 and younger, played strictly on Saturday. Each team played twice and no scores were recorded.

In the older age groups, the Junior Gryphs Red defeated Brantford Galaxy 2-1 in U17, Owen Sound United 2-0 in U15 and Milton Magic White 2-1 in U14 and 5-0 in U13 and lost 1-0 to Whitby FC in U18 and 2-1 to Milton Magic White in U16.

Junior Gryphs Black were nipped 1-0 by Owen Sound United in U13.

Rockwood FC downed Oakville C 3-0 in U15.

FEDS United dropped Newmarket United 3-0 in U16.

Puslinch Predators were defeated 4-0 by North Mississauga Panthers Black in U14.

Each of the older groups (U13, U14, U15, U16, U17 and U18) is to complete its round-robin pool play Sunday before moving on to semifinal action.

Championship matches are scheduled for 5:30 p.m.(U13, U14 and U15) and 6:40 p.m. (U16, U17 and U18).

 

Saturday Results
U18
Whitby FC 1 Guelph Junior Gryphons Red 0
Chantilly Forever FC 1 SC Toronto 1
Milton Magic White 3 Woolwich Wolfpack 1
Burlington Bayhawks 3 Orangeville Storm 0
Chantilly Forever FC 1 Burlington Bayhawks 0
Milton Magic White 3 Whitby FC 0
SC Toronto 1 Orangeville Storm 0
U17
Welland Wizards 0 Brantford Galaxy 0
Hamilton United 4 Lasalle Stompers 1
NorWest 5 Mount Hamilton 1
Milton Magic Blue 8 Welland Wizards 0
Guelph Junior Gryphons Red 2 Brantford Galaxy 1
Hamilton United 3 Mount Hamilton 0
NorWest 1 Lasalle Stompers 0
U16
Chantilly Forever FC 2 Milton Magic White 0
Oakville Wild C 1 Newmarket United 0
Chantilly Forever FC 1 Kitchener Spirit A 0
FEDS United 3 Newmarket United 0
Milton Magic White 2 Guelph Junior Gryphons Red 1
Oakville Wild C 1 Waterloo United A 1
U15
Oakville Wild B 2 Owen Sound United 1
Markham FC 0 Oakville C 0
Markham FC 2 Waterloo United 0
Oakville Wild B 5 FDSC Fusion 0
Guelph Junior Gryphons Red 2 Owen Sound United 0
Rockwood FC 3 Oakville C 0
U14
North Mississauga Panthers Black 2 Owen Sound United 0
Burlington Bayhawks OPDL 5 Newmarket United Red 0
Guelph Junior Gryphons Red 2 Milton Magic White 1
Milton Magic Blue 5 Owen Sound United 0
North Mississauga Panthers Black 4 Puslinch Predators 0
Newmarket United Red 2 Milton Magic White 2
U13
Oakville OPDL 5 Owen Sound United 0
Burlington OPDL 3 Oakville Wild B 0
Guelph Junior Gryphons Red 5 Milton Magic White 0
Oakville OPDL 3 Milton Magic Blue 0
Owen Sound United 1 Guelph Junior Gryphons Black 0
Oakville Wild B 5 Milton Magic White 0
Sunday Games
U18
Guelph Junior Gryphons Red vs. Milton Magic White at Alumni Stadium, 1 p.m.
Burlington Bayhawks vs. SC Toronto at East Field, 1 p.m.
Chantilly Forever FC vs. Orangeville Storm at Varsity Field, 1 p.m.
Woolwich Wolfpack vs. Whitby FC at West Field, 1 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at East Field, 4:20 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at West Field, 4:20 p.m.
Final: semifinal winners at Alumni Stadium, 6:40 p.m.
U17
Milton Magic Blue vs. Brantford Galaxy at Alumni Stadium, 12 p.m.
NorWest vs. Hamilton United at East Field, 12 p.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Welland Wizards at Varsity Field, 12 p.m.
Mount Hamilton vs. Lasalle Stompers at West Field, 12 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Alumni Stadium, 4:20 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Varsity Field, 4:20 p.m.
Final: semifinal winners at East Field, 6:40 p.m.
U16
Waterloo United A vs. Newmarket United at Alumni Stadium, 11 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Chantilly Forever FC at East Field, 11 a.m.
FEDS United vs. Oakville Wild C at Varsity Field, 11 a.m.
Milton Magic White vs. Kitchener Spirit A at West Field, 11 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at East Field, 3:10 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at West Field, 3:10 p.m.
Final: semifinal winners at West Field, 6:40 p.m.
U15
Waterloo United vs. Oakville C at Alumni Stadium, 10 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Oakville Wild B at East Field, 10 a.m.
Rockwood FC vs. Markham FC at Varsity Field, 10 a.m.
FDSC Fusion vs. Owen Sound United at West Field, 10 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Alumni Stadium, 3:10 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Varsity Field, 3:10 p.m.
Final: semifinal winners at East Field, 5:30 p.m.
U14
Guelph Junior Gryphons Red vs. Milton Magic White at Alumni Stadium, 9 a.m.
Owen Sound United vs. Puslinch Predators at East Field, 9 a.m.
Burlington Bayhawks OPDL vs. Newmarket United Red at Varsity Field, 9 a.m.
Milton Magic Blue vs. North Mississauga Panthers Black at West Field, 9 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at East Field, 2 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at West Field, 2 p.m.
Final: semifinal winners at West Field, 5:30 p.m.
U13
Milton Magic Blue vs. Owen Sound United at Alumni Stadium, 8 a.m.
Oakville OPDL vs. Guelph Junior Gryphons Black at East Field, 8 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Oakville Wild B at Varsity Field, 8 a.m.
Burlington OPDL vs. Milton Magic White at West Field, 8 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Alumni Stadium, 2 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Varsity Field, 2 p.m.
Final: semifinal winners at Alumni Stadium, 5:30 p.m.
Friday Results
U18
Guelph Junior Gryphons Red 1 Woolwich Wolfpack 0
U17
Milton Magic Blue 2 Guelph Junior Gryphons Red 0
U16
Guelph Junior Gryphons Red 2 Kitchener Spirit A 2
Waterloo United A 3 FEDS United 2
U15
FDSC Fusion 1 Guelph Junior Gryphons Red 0
Rockwood FC 2 Waterloo United 0
U14
Milton Magic Blue 5 Puslinch Predators 0
Burlington Bayhawks OPDL 2 Guelph Junior Gryphons Red 0
U13
Guelph Junior Gryphons Black 0 Milton Magic Blue 0
Burlington OPDL 4 Guelph Junior Gryphons Red 1

 

  • Guelph Sports Journal