Junior Gryphons girls get two wins in First on Turf tourney

GUELPH – Locals squads recorded four wins and two ties as Guelph Soccer’s First on the Turf girls’ tournament opened Friday at the University of Guelph.

The host club’s Junior Gryphons Red collected two wins and a tie.

The Junior Gryphs won 1-0 over Waterloo United A in U16 and 2-0 over Milton Magic White in U13. Guelph also battled to a 1-1 standoff with Milton Magic Blue in U15 and suffered a 2-0 loss to Puslinch Predators in U14.

Puslinch also had a tie in U13 as the Predators Red and Milton Magic Blue went scoreless in their game.

Rockwood FC dropped Woolwich Wolfpack 2-0 in U15.

Saturday will be the busiest day of the three-day tournament as all 10 categories will be in action. The tournament features teams in U9 up to U18. The younger age groups (U9 to U12) compete only on Saturday and their play will be strictly round-robin with no champion crowned.

The older age groups (U13 to U18) will complete round-robin pool play Sunday and follow that with semifinals and a final in each group.

The host Junior Gryphs are represented in each age group except U17. They have two teams (Red and Black) in U11, three (Red, Black and Gold) in U12 and four (Red, Black, Gold and White) in U10.

Puslinch Predators have teams in U14, U13 and U9.

Rockwood FC is in U15.

FEDS United is in U9.

Other associations with teams in the tournament include the Ancaster Titans, Burlington Bayhawks, Byron Crush, Byron Strikers, Cambridge United, Croatia Norval, Darlington Energy, Dixie SC, Dorchester FC, Erin Mills Eagles, Georgetown Mustangs, Hamilton United, Kitchener Spirit, Milton Magic, Mississauga Croatia, Muskoka FC, Newmarket United, Niagara United, North Mississauga Panthers, North Toronto Nitros, Oakville Wild, Paris FC, Richmond Hill, SSC Savages, St. Catharines Jets, Stratford Strikers, UMSC Strikers, Waterloo United, Whitby Iroquois and Woolwich Wolfpack.

 

Friday Results
U17
Georgetown Mustangs 3 Ancaster Titans 0
U16
Guelph Junior Gryphons Red 1 Waterloo United A 0
Hamilton United Elite Black 4 Waterloo United B 0
U15
Guelph Junior Gryphons Red 1 Milton Magic Blue 1
Rockwood FC 2 Woolwich Wolfpack 0
U14
Milton Magic Blue 1 Kitchener Spirit 0
Puslinch Predators 2 Guelph Junior Gryphons Red 0
U13
Puslinch Predators Red 0 Milton Magic Blue 0
Guelph Junior Gryphons Red 2 Milton Magic White 0
Saturday Games
U18
Oakville Wild vs. Stratford Strikers at Alumni Stadium, 5 p.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. North Mississauga Panthers at Gryphon Soccer Complex East, 5 p.m.
North Mississauga Panthers vs. Stratford Strikers at Gryphon Soccer Complex East, 9 p.m.
Oakville Wild vs. Guelph Junior Gryphons Red at Gryphon Soccer Complex West, 9 p.m.
U17
North Mississauga Panthers Red vs. Erin Mills Eagles at Alumni Stadium, 3 p.m.
Whitby Iroquois B vs. Richmond Hill at Gryphon Soccer Complex East, 4 p.m.
Burlington Bayhawks vs. Oakville Wild at Varsity Field, 5 p.m.
Erin Mills Eagles vs. Whitby Iroquois B at Gryphon Soccer Complex East, 7 p.m.
Burlington Bayhawks vs. Ancaster Titans at Alumni Stadium, 8 p.m.
Oakville Wild vs. Georgetown Mustangs at Alumni Stadium, 9 p.m.
North Mississauga Panthers Red vs. Richmond Hill at Varsity Field, 9 p.m.
U16
Darlington Energy vs. Muskoka FC at Alumni Stadium, 4 p.m.
North Toronto Nitros vs. Niagara United at Varsity Field, 4 p.m.
Muskoka FC vs. Hamilton United Elite Black at Alumni Stadium, 7 p.m.
Niagara United vs. Guelph Junior Gryphons Red at Varsity Field, 7 p.m.
Waterloo United B vs. Darlington Energy at Gryphon Soccer Complex East, 8 p.m.
Waterloo United A vs. North Toronto Nitros at Varsity Field, 8 p.m.
U15
Burlington Bayhawks White vs. Ancaster Titans HPS at Alumni Stadium, 10 a.m.
UMSC Strikers vs. Newmarket United at Varsity Field, 10 a.m.
Rockwood FC vs. UMSC Strikers at Alumni Stadium, 2 p.m.
Newmarket United vs. Woolwich Wolfpack at Varsity Field, 2 p.m.
Ancaster Titans HPS vs. Milton Magic Blue at Gryphon Soccer Complex East, 3 p.m.
Burlington Bayhawks White vs. Guelph Junior Gryphons Red at Varsity Field, 3 p.m.
U14
Muskoka FC vs. Darlington Energy at Alumni Stadium, 9 a.m.
Dixie SC White vs. Niagara United at Varsity Field, 9 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Niagara United at Alumni Stadium, 12 p.m.
Darlington Energy vs. Milton Magic Blue at Alumni Stadium, 1 p.m.
Kitchener Spirit vs. Muskoka FC at Varsity Field, 1 p.m.
Puslinch Predators vs. Dixie SC White at Gryphon Soccer Complex East, 2 p.m.
U13
Hamilton United Elite vs. Georgetown Mustangs Black at Alumni Stadium, 8 a.m.
Oakville Wild vs. Erin Mills Eagles at Varsity Field, 8 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Hamilton United Elite at Alumni Stadium, 11 a.m.
Milton Magic Blue vs. Oakville Wild at Varsity Field, 11 a.m.
Erin Mills Eagles vs. Puslinch Predators Red at Varsity Field, 12 p.m.
Milton Magic White vs. Georgetown Mustangs Black at Gryphon Soccer Complex East, 1 p.m.
U12
Newmarket United Red vs. Milton Magic Blue at Gryphon Soccer Complex West A, 2 p.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. St. Catharines Jets Black at Gryphon Soccer Complex West B, 2 p.m.
Guelph Junior Gryphons Black vs. Milton Magic White at Gryphon Soccer Complex West A, 3 p.m.
Guelph Junior Gryphons Gold vs. Newmarket United White at Gryphon Soccer Complex West B, 3 p.m.
Kitchener Spirit White vs. Newmarket United Red at Gryphon Soccer Complex West A, 4 p.m.
Paris FC vs. Guelph Junior Gryphons Red at Gryphon Soccer Complex West B, 4 p.m.
SSC Savages vs. Guelph Junior Gryphons Black at Gryphon Soccer Complex West A, 5 p.m.
Milton Magic Black vs. Guelph Junior Gryphons Gold at Gryphon Soccer Complex West B, 5 p.m.
Milton Magic Blue vs. Kitchener Spirit White at Gryphon Soccer Complex West A, 6 p.m.
St. Catharines Jets Black vs. Paris FC at Gryphon Soccer Complex West B, 6 p.m.
Milton Magic White vs. SSC Savages at Gryphon Soccer Complex West A, 7 p.m.
Newmarket United White vs. Milton Magic Black at Gryphon Soccer Complex West B, 7 p.m.
U11
Guelph Junior Gryphons Red vs. Burlington Bayhawks White at Gryphon Soccer Complex West A, 8 a.m.
Kitchener Spirit Lightning vs. Milton Magic Blue at Gryphon Soccer Complex West B, 8 a.m.
Guelph Junior Gryphons Black vs. Kitchener Spirit Storm at Gryphon Soccer Complex West A, 9 a.m.
Burlington Bayhawks Blue vs. Georgetown Mustangs White at Gryphon Soccer Complex West B, 9 a.m.
Byron Crush vs. Guelph Junior Gryphons Red at Gryphon Soccer Complex West A, 10 a.m.
Whitby Iroquois Blue vs. Kitchener Spirit Lightning at Gryphon Soccer Complex West B, 10 a.m.
St. Catharines Jet Black vs. Guelph Junior Gryphons Black at Gryphon Soccer Complex West A, 11 a.m.
Dorchester FC vs. Burlington Bayhawks Blue at Gryphon Soccer Complex West B, 11 a.m.
Burlington Bayhawks White vs. Byron Crush at Gryphon Soccer Complex West A, 12 p.m.
Milton Magic Blue vs. Whitby Iroquois Blue at Gryphon Soccer Complex West B, 12 p.m.
Kitchener Spirit Storm vs. St. Catharines Jet Black at Gryphon Soccer Complex West A, 1 p.m.
Georgetown Mustangs White vs. Dorchester FC at Gryphon Soccer Complex West B, 1 p.m.
U10
Guelph Junior Gryphons Red vs. Oakville Wild Red at East C, 8 a.m.
Guelph Junior Gryphons Black vs. Oakville Wild Black at East D, 8 a.m.
Guelph Junior Gryphons Gold vs. Oakville Wild Blue at East C, 8:50 a.m.
Guelph Junior Gryphons White vs. Paris FC at East D, 8:50 a.m.
Milton Magic Blue vs. Guelph Junior Gryphons Red at East C, 9:40 a.m.
Byron Strikers vs. Guelph Junior Gryphons Black at East D, 9:40 a.m.
Mississauga Croatia vs. Guelph Junior Gryphons Gold at East C, 10:30 a.m.
Milton Magic White vs. Guelph Junior Gryphons White at East D, 10:30 a.m.
Oakville Wild Red vs. Milton Magic Blue at East C, 11:20 a.m.
Oakville Wild Black vs. Byron Strikers at East D, 11:20 a.m.
Oakville Wild Blue vs. Mississauga Croatia at East C, 12:10 p.m.
Paris FC vs. Milton Magic White at East D, 12:10 p.m.
U9
Burlington Bayhawks Blue vs. Cambridge United A at Gryphon Soccer Complex East A, 8 a.m.
Milton Magic Blue vs. Guelph Junior Gryphons Red at Gryphon Soccer Complex East B, 8 a.m.
Burlington Bayhawks White vs. Cambridge United B at Gryphon Soccer Complex East A, 8:50 a.m.
Milton Magic White vs. Newmarket United at Gryphon Soccer Complex East B, 8:50 a.m.
Niagara United vs. Burlington Bayhawks Blue at Gryphon Soccer Complex East A, 9:40 a.m.
Puslinch Predators vs. Milton Magic Blue at Gryphon Soccer Complex East B, 9:40 a.m.
Croatia Norval vs. Burlington Bayhawks White at Gryphon Soccer Complex East A, 10:30 a.m.
FEDS United vs. Milton Magic White at Gryphon Soccer Complex East B, 10:30 a.m.
Cambridge United A vs. Niagara United at Gryphon Soccer Complex East A, 11:20 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Puslinch Predators at Gryphon Soccer Complex East B, 11:20 a.m.
Cambridge United B vs. Croatia Norval at Gryphon Soccer Complex East A, 12:10 p.m.
Newmarket United vs. FEDS United at Gryphon Soccer Complex East B, 12:10 p.m.
Sunday Games
U18
Guelph Junior Gryphons Red vs. Stratford Strikers at Gryphon Soccer Complex East, 1 p.m.
Oakville Wild vs. North Mississauga Panthers at Gryphon Soccer Complex West, 1 p.m.
Semifinal: 2nd vs. 3rd at Varsity Field, 4:20 p.m.
Final: 1st vs. semifinal winner at Varsity Field, 6:40 p.m.
U17
Richmond Hill vs. Erin Mills Eagles at Alumni Stadium, 12 p.m.
Georgetown Mustangs vs. Burlington Bayhawks at Gryphon Soccer Complex East, 12 p.m.
Whitby Iroquois B vs. North Mississauga Panthers Red at Varsity Field, 12 p.m.
Ancaster Titans vs. Oakville Wild at Gryphon Soccer Complex West, 12 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Gryphon Soccer Complex West, 3:10 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Gryphon Soccer Complex West, 4:20 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex West, 6:40 p.m.
U16
Muskoka FC vs. Waterloo United B at Alumni Stadium, 11 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. North Toronto Nitros at Gryphon Soccer Complex East, 11 a.m.
Darlington Energy vs. Hamilton United Elite Black at Varsity Field, 11 a.m.
Niagara United vs. Waterloo United A at Gryphon Soccer Complex West, 11 a.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Gryphon Soccer Complex East, 3:10 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Varsity Field, 3:10 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex East, 6:40 p.m.
U15
Woolwich Wolfpack vs. UMSC Strikers at Alumni Stadium, 10 a.m.
Newmarket United vs. Rockwood FC at Gryphon Soccer Complex East, 10 a.m.
Milton Magic Blue vs. Burlington Bayhawks White at Varsity Field, 10 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Ancaster Titans HPS at Gryphon Soccer Complex West, 10 a.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Alumni Stadium, 2 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Gryphon Soccer Complex West, 2 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex West, 5:30 p.m.
U14
Dixie SC White vs. Guelph Junior Gryphons Red at Alumni Stadium, 9 a.m.
Milton Magic Blue vs. Muskoka FC at Gryphon Soccer Complex East, 9 a.m.
Niagara United vs. Puslinch Predators at Varsity Field, 9 a.m.
Darlington Energy vs. Kitchener Spirit at Gryphon Soccer Complex West, 9 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Alumni Stadium, 1 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Gryphon Soccer Complex East, 2 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex East, 5:30 p.m.
U13
Puslinch Predators Red vs. Oakville Wild at Alumni Stadium, 8 a.m.
Hamilton United Elite vs. Milton Magic White at Gryphon Soccer Complex East, 8 a.m.
Erin Mills Eagles vs. Milton Magic Blue at Varsity Field, 8 a.m.
Georgetown Mustangs Black vs. Guelph Junior Gryphons Red at Gryphon Soccer Complex West, 8 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Varsity Field, 1 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Varsity Field, 2 p.m.
Final: Semifinal winners at Varsity Field, 5:30 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal