Junior Gryphs Red U18s post pair of First on Turf wins

GUELPH – The Guelph Junior Gryphons Red scored a pair of 1-0 wins Saturday in the U18 category of Guelph Soccer’s annual First on the Turf girls’ tournament at the University of Guelph.

The locals squeezed by both the North Mississauga Panthers and Oakville Wild.

Junior Gryphons Red also had a win in U16 as they blanked Niagara United 4-0.

Junior Gryphons Red had 1-1 ties in U15 with Burlington Bayhawks White and U13 with Hamilton United Elite.

In U14, Junior Gryphons Red were downed 4-1 by Niagara United.

Rockwood FC blanked UMSC Strikers 3-0 in U15.

Puslinch Predators had a win and a tie as the Predators defeated Dixie SC White 4-0 in U14 and lost 1-0 to Erin Mills Eagles in U13.

No scores were recorded in the younger age groups (U9 to U12) as each team played twice.

The older age groups (U13 to U18) are to wrap up their tournament play Sunday.

Each group will complete round-robin pool play and then follow with semifinal and final games.

Finals are set for 5:30 p.m. (U13, U14 and U15) and 6:40 p.m. (U16, U17, U18).

 

Saturday Results
U18
Oakville Wild 0 Stratford Strikers 0
Guelph Junior Gryphons Red 1 North Mississauga Panthers 0
North Mississauga Panthers 1 Stratford Strikers 0
Guelph Junior Gryphons Red 1 Oakville Wild 0
U17
North Mississauga Panthers Red 0 Erin Mills Eagles 0
Whitby Iroquois B 0 Richmond Hill 0
Burlington Bayhawks 0 Oakville Wild 0
Erin Mills Eagles 2 Whitby Iroquois B 0
Burlington Bayhawks 1 Ancaster Titans 0
Oakville Wild 4 Georgetown Mustangs 0
Richmond Hill 1 North Mississauga Panthers Red 0
U16
Darlington Energy 3 Muskoka FC 0
North Toronto Nitros 2 Niagara United 0
Hamilton United Elite Black 2 Muskoka FC 0
Guelph Junior Gryphons Red 4 Niagara United 0
Darlington Energy 2 Waterloo United B 0
Waterloo United A 1 North Toronto Nitros 0
U15
Burlington Bayhawks White 1 Ancaster Titans HPS 0
UMSC Strikers 1 Newmarket United 0
Rockwood FC 3 UMSC Strikers 0
Newmarket United 3 Woolwich Wolfpack 1
Milton Magic Blue 1 Ancaster Titans HPS 0
Guelph Junior Gryphons Red 1 Burlington Bayhawks White 1
U14
Darlington Energy 3 Muskoka FC 0
Niagara United 2 Dixie SC White 0
Niagara United at Alumni 4 Guelph Junior Gryphons Red 1
Milton Magic Blue 2 Darlington Energy 0
Kitchener Spirit 0 Muskoka FC 0
Puslinch Predators 4 Dixie SC White 0
U13
Hamilton United Elite 4 Georgetown Mustangs Black 0
Oakville Wild 1 Erin Mills Eagles 0
Guelph Junior Gryphons Red 1 Hamilton United Elite 1
Milton Magic Blue 1 Oakville Wild 1
Erin Mills Eagles 1 Puslinch Predators Red 0
Milton Magic White 1 Georgetown Mustangs Black 0
Friday Results
U17
Georgetown Mustangs 3 Ancaster Titans 0
U16
Guelph Junior Gryphons Red 1 Waterloo United A 0
Hamilton United Elite Black 4 Waterloo United B 0
U15
Guelph Junior Gryphons Red 1 Milton Magic Blue 1
Rockwood FC 2 Woolwich Wolfpack 0
U14
Milton Magic Blue 1 Kitchener Spirit 0
Puslinch Predators 2 Guelph Junior Gryphons Red 0
U13
Puslinch Predators Red 0 Milton Magic Blue 0
Guelph Junior Gryphons Red 2 Milton Magic White 0
Sunday Games
U18
Guelph Junior Gryphons Red vs. Stratford Strikers at Gryphon Soccer Complex East, 1 p.m.
Oakville Wild vs. North Mississauga Panthers at Gryphon Soccer Complex West, 1 p.m.
Semifinal: 2nd vs. 3rd at Varsity Field, 4:20 p.m.
Final: 1st vs. semifinal winner at Varsity Field, 6:40 p.m.
U17
Richmond Hill vs. Erin Mills Eagles at Alumni Stadium, 12 p.m.
Georgetown Mustangs vs. Burlington Bayhawks at Gryphon Soccer Complex East, 12 p.m.
Whitby Iroquois B vs. North Mississauga Panthers Red at Varsity Field, 12 p.m.
Ancaster Titans vs. Oakville Wild at Gryphon Soccer Complex West, 12 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Gryphon Soccer Complex West, 3:10 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Gryphon Soccer Complex West, 4:20 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex West, 6:40 p.m.
U16
Muskoka FC vs. Waterloo United B at Alumni Stadium, 11 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. North Toronto Nitros at Gryphon Soccer Complex East, 11 a.m.
Darlington Energy vs. Hamilton United Elite Black at Varsity Field, 11 a.m.
Niagara United vs. Waterloo United A at Gryphon Soccer Complex West, 11 a.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Gryphon Soccer Complex East, 3:10 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Varsity Field, 3:10 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex East, 6:40 p.m.
U15
Woolwich Wolfpack vs. UMSC Strikers at Alumni Stadium, 10 a.m.
Newmarket United vs. Rockwood FC at Gryphon Soccer Complex East, 10 a.m.
Milton Magic Blue vs. Burlington Bayhawks White at Varsity Field, 10 a.m.
Guelph Junior Gryphons Red vs. Ancaster Titans HPS at Gryphon Soccer Complex West, 10 a.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Alumni Stadium, 2 p.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Gryphon Soccer Complex West, 2 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex West, 5:30 p.m.
U14
Dixie SC White vs. Guelph Junior Gryphons Red at Alumni Stadium, 9 a.m.
Milton Magic Blue vs. Muskoka FC at Gryphon Soccer Complex East, 9 a.m.
Niagara United vs. Puslinch Predators at Varsity Field, 9 a.m.
Darlington Energy vs. Kitchener Spirit at Gryphon Soccer Complex West, 9 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Alumni Stadium, 1 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Gryphon Soccer Complex East, 2 p.m.
Final: Semifinal winners at Gryphon Soccer Complex East, 5:30 p.m.
U13
Puslinch Predators Red vs. Oakville Wild at Alumni Stadium, 8 a.m.
Hamilton United Elite vs. Milton Magic White at Gryphon Soccer Complex East, 8 a.m.
Erin Mills Eagles vs. Milton Magic Blue at Varsity Field, 8 a.m.
Georgetown Mustangs Black vs. Guelph Junior Gryphons Red at Gryphon Soccer Complex West, 8 a.m.
Semifinal: 1st Group B vs. 2nd Group A at Varsity Field, 1 p.m.
Semifinal: 1st Group A vs. 2nd Group B at Varsity Field, 2 p.m.
Final: Semifinal winners at Varsity Field, 5:30 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal