Ontario under-12 ringette event in Guelph starts Thursday

GUELPH – A total of 30 teams are to participate in this week’s Ontario Ringette Association provincial under-12 event in the city.

Play is to start Thursday with each team playing once that day.

The tournament features five six-team divisions for round-robin pool play with pool play being held Thursday, Friday and Saturday. Top three in each division will hang around for playoff action Sunday. The second- and third-place teams in each division will meet in semifinal games with the winners advancing to play in the divisional championship matches later in the day.

Action in the preliminary round-robin portion of the tournament will be held at the West End, Victoria Road and Centennial arenas while all of Sunday’s playoff matches will go at the West End arena with finals starting at 1 p.m.

The host Guelph Predators will be in the U12G division along with teams from Waterloo, Markham, Richmond Hill, Kitchener and Gloucester/Cumberland.

The predators are to play Thursday at 10 a.m. at the Victoria Road arena, Friday at 9:15 a.m. and 2:15 p.m. at the West End arena and Saturday at 10 a.m. and 3 p.m. at the Victoria Road arena.

U12C has teams from City of Ottawa, Nepean, Chatham, Cambridge, Sudbury and Gloucester/Cumberland.

Competing in U12J are teams from Upper Ottawa Valley, St. Marys, Sault Ste. Marie, Timmins, Metcalfe and City of Ottawa.

U12L consists of teams from Nepean, Oshawa, West Ottawa, Newmarket, Dorchester and Ajax-Pickering.

Contesting U12M are teams representing Whitby, Mississauga, West Ottawa, London, Forest and Burlington.

Sunday’s schedule has championship games for U12J at 1 p.m., U12G at 1:15 p.m., U12M at 2:15 p.m., U12C at 2:30 p.m. and U12L at 3:30 p.m.

 

Thursday Games
U12C
City of Ottawa-P vs. Nepean-G at West End arena (2), 11 a.m.
Chatham vs. Cambridge at Victoria Road arena, 11 a.m.
Sudbury vs. Gloucester/Cumberland-M at West End arena (1), 11:15 a.m.
U12G
Waterloo vs. Markham at Victoria Road arena, 8 a.m.
Richmond Hill vs. Kitchener at Victoria Road arena, 9 a.m.
Guelph Predators vs. Gloucester/Cumberland-L at Victoria Road arena, 10 a.m.
U12J
Upper Ottawa Valley vs. St. Marys at Centennial arena, 8 a.m.
Sault Ste. Marie vs. Timmins at West End arena (1), 8:15 a.m.
Metcalfe vs. City of Ottawa-S at Centennial arena, 9 a.m.
U12L
Nepean-S vs. Oshawa at West End arena (1), 9:15 a.m.
West Ottawa-B vs. Newmarket at Centennial arena, 10 a.m.
Dorchester vs. Ajax-Pickering at West End arena (1), 10:15 a.m.
U12M
Whitby vs. Mississauga at West End arena (2), 8 a.m.
West Ottawa-L vs. London at West End arena (2), 9 a.m.
Forest vs. Burlington at West End arena (2), 10 a.m.
Friday Games
U12C
City of Ottawa-P vs. Chatham at Centennial arena, 9 a.m.
Cambridge vs. Gloucester/Cumberland-M at Centennial arena, 10 a.m.
Nepean-G vs. Sudbury at West End arena (2), 10 a.m.
Gloucester/Cumberland-M vs. City of Ottawa-P at Centennial arena, 2 p.m.
Sudbury vs. Cambridge at West End arena (2), 2 p.m.
Nepean-G vs. Chatham at Centennial arena, 3 p.m.
U12G
Gloucester/Cumberland-L vs. Markham at West End arena (2), 9 a.m.
Kitchener vs. Guelph Predators at West End arena (1), 9:15 a.m.
Richmond Hill vs. Waterloo at West End arena (1), 10:15 a.m.
Markham vs. Kitchener at West End arena (1), 1:15 p.m.
Richmond Hill vs. Guelph Predators at West End arena (1), 2:15 p.m.
Waterloo vs. Gloucester/Cumberland-L at West End arena (2), 3 p.m.
U12J
City of Ottawa-S vs. St. Marys at West End arena (2), 11 a.m.
Sault Ste. Marie vs. Metcalfe at West End arena (1), 11:15 a.m.
Timmins vs. Upper Ottawa Valley at West End arena (2), 12 p.m.
St. Marys vs. Sault Ste. Marie at West End arena (1), 3:15 p.m.
Timmins vs. Metcalfe at West End arena (1), 4:15 p.m.
Upper Ottawa Valley vs. City of Ottawa-S at West End arena (1), 5:15 p.m.
U12L
Nepean-S vs. Dorchester at Centennial arena, 11 a.m.
Ajax-Pickering vs. Newmarket at Centennial arena, 12 p.m.
Oshawa vs. West Ottawa-B at Victoria Road arena, 12 p.m.
Newmarket vs. Nepean-S at West End arena (2), 4 p.m.
Oshawa vs. Dorchester at Centennial arena, 4 p.m.
West Ottawa-B vs. Ajax-Pickering at Centennial arena, 5 p.m.
U12M
West Ottawa-L vs. Whitby at Victoria Road arena, 9 a.m.
London vs. Forest at Victoria Road arena, 10 a.m.
Burlington vs. Mississauga at Victoria Road arena, 11 a.m.
West Ottawa-L vs. Forest at Victoria Road arena, 2 p.m.
Whitby vs. Burlington at Victoria Road arena, 3 p.m.
Mississauga vs. London at Victoria Road arena, 4 p.m.
Saturday Games
U12C
Cambridge vs. Nepean-G at West End arena (2), 8 a.m.
Gloucester/Cumberland-M vs. Chatham at West End arena (1), 8:15 a.m.
Sudbury vs. City of Ottawa-P at West End arena (2), 9 a.m.
Chatham vs. Sudbury at West End arena (2), 1 p.m.
City of Ottawa-P vs. Cambridge at Centennial arena, 1 p.m.
Nepean-G vs. Gloucester/Cumberland-M at West End arena (2), 2 p.m.
U12G
Markham vs. Guelph Predators at Victoria Road arena, 10 a.m.
Waterloo vs. Kitchener at West End arena (2), 11 a.m.
Gloucester/Cumberland-L vs. Richmond Hill at Victoria Road arena, 11 a.m.
Guelph Predators vs. Waterloo at Victoria Road arena, 3 p.m.
Markham vs. Richmond Hill at West End arena (2), 3 p.m.
Kitchener vs. Gloucester/Cumberland-L at Victoria Road arena, 4 p.m.
U12J
St. Marys vs. Metcalfe at Victoria Road arena, 9 a.m.
City of Ottawa-S vs. Timmins at West End arena (1), 9:15 a.m.
Upper Ottawa Valley vs. Sault Ste. Marie at Centennial arena, 10 a.m.
Timmins vs. St. Marys at Centennial arena, 2 p.m.
Sault Ste. Marie vs. City of Ottawa-S at Centennial arena, 3 p.m.
Metcalfe vs. Upper Ottawa Valley at Centennial arena, 4 p.m.
U12L
Newmarket vs. Dorchester at Centennial arena, 8 a.m.
Ajax-Pickering vs. Oshawa at Victoria Road arena, 8 a.m.
West Ottawa-B vs. Nepean-S at Centennial arena, 9 a.m.
Oshawa vs. Newmarket at Centennial arena, 12 p.m.
Dorchester vs. West Ottawa-B at Victoria Road arena, 1 p.m.
Nepean-S vs. Ajax-Pickering at Victoria Road arena, 2 p.m.
U12M
Mississauga vs. Forest at West End arena (2), 10 a.m.
Burlington vs. West Ottawa-L at West End arena (1), 10:15 a.m.
Whitby vs. London at West End arena (1), 11:15 a.m.
Forest vs. Whitby at West End arena (1), 3:15 p.m.
London vs. Burlington at West End arena (2), 4 p.m.
Mississauga vs. West Ottawa-L at West End arena (1), 4:15 p.m.
Sunday Games
U12C
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (2), 10:15 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (2), 2:30 p.m.
U12G
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (2), 9 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (2), 1:15 p.m.
U12J
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at Victoria Road arena, 9 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (1), 1 p.m.
U12L
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (1), 10:30 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (1), 3:30 p.m.
U12M
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (1), 9:15 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (1), 2:15 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal