Predators edged in their U12 tournament opener

GUELPH – A comeback attempt by the host Guelph Predators fell a little short Thursday as they opened Ontario Ringette’s U12 Provincial Event with a 5-3 loss to Gloucester/Cumberland-L at the Victoria Road arena.

Gloucester/Cumberland led 4-1 at halftime in the G division game before the Predators fought back to cut the gap to a single goal with 2:45 to play. However, Gloucester/Cumberland added the game’s final goal 17 seconds later.

Abby Leclerc scored two of the goals for the Predators while Maddy Lecompte netted the other one. Kate Hales had two assists.

Raina Leemhuis had two goals for Gloucester/Cumberland while single goals were added by Adelle Desmarais, Ellen Whiteford and Robyn Wright-Kearney.

The tournament’s preliminary round-robin play in all five of its divisions continues Friday and Saturday at the West End arena, Victoria Road arena and Centennial arena.

Sunday’s play will be strictly playoffs with semifinals and gold-medal matches in each division and all are to be played at the West End arena.

Top three in each division qualify for the playoff round.

Friday at the West End arena, the Predators are to play Kitchener at 9:15 a.m. and Richmond Hill at 2:15 p.m.

The Predators are to play at the Victoria Road arena Saturday and face Markham at 10 a.m. and Waterloo at 3 p.m.

In Thursday’s other G division games, Waterloo defeated Markham 4-2 and Richmond Hill edged Kitchener 4-3.

 

Thursday Results
U12C
City of Ottawa-P 2 Nepean-G 1
Chatham 5 Cambridge 4
Gloucester/Cumberland-M 9 Sudbury 3
U12G
Waterloo 4 Markham 2
Richmond Hill 4 Kitchener 3
Gloucester/Cumberland-L 5 Guelph Predators 3
U12J
Upper Ottawa Valley 6 St. Marys 4
Timmins 7 Sault Ste. Marie 2
City of Ottawa-S 3 Metcalfe 0
U12L
Nepean-S 8 Oshawa 1
West Ottawa-B 6 Newmarket 6
Ajax-Pickering 7 Dorchester 6
U12M
Whitby 4 Mississauga 2
West Ottawa-L 5 London 2
Burlington 6 Forest 1
Friday Games
U12C
City of Ottawa-P vs. Chatham at Centennial arena, 9 a.m.
Cambridge vs. Gloucester/Cumberland-M at Centennial arena, 10 a.m.
Nepean-G vs. Sudbury at West End arena (2), 10 a.m.
Gloucester/Cumberland-M vs. City of Ottawa-P at Centennial arena, 2 p.m.
Sudbury vs. Cambridge at West End arena (2), 2 p.m.
Nepean-G vs. Chatham at Centennial arena, 3 p.m.
U12G
Gloucester/Cumberland-L vs. Markham at West End arena (2), 9 a.m.
Kitchener vs. Guelph Predators at West End arena (1), 9:15 a.m.
Richmond Hill vs. Waterloo at West End arena (1), 10:15 a.m.
Markham vs. Kitchener at West End arena (1), 1:15 p.m.
Richmond Hill vs. Guelph Predators at West End arena (1), 2:15 p.m.
Waterloo vs. Gloucester/Cumberland-L at West End arena (2), 3 p.m.
U12J
City of Ottawa-S vs. St. Marys at West End arena (2), 11 a.m.
Sault Ste. Marie vs. Metcalfe at West End arena (1), 11:15 a.m.
Timmins vs. Upper Ottawa Valley at West End arena (2), 12 p.m.
St. Marys vs. Sault Ste. Marie at West End arena (1), 3:15 p.m.
Timmins vs. Metcalfe at West End arena (1), 4:15 p.m.
Upper Ottawa Valley vs. City of Ottawa-S at West End arena (1), 5:15 p.m.
U12L
Nepean-S vs. Dorchester at Centennial arena, 11 a.m.
Ajax-Pickering vs. Newmarket at Centennial arena, 12 p.m.
Oshawa vs. West Ottawa-B at Victoria Road arena, 12 p.m.
Newmarket vs. Nepean-S at West End arena (2), 4 p.m.
Oshawa vs. Dorchester at Centennial arena, 4 p.m.
West Ottawa-B vs. Ajax-Pickering at Centennial arena, 5 p.m.
U12M
West Ottawa-L vs. Whitby at Victoria Road arena, 9 a.m.
London vs. Forest at Victoria Road arena, 10 a.m.
Burlington vs. Mississauga at Victoria Road arena, 11 a.m.
West Ottawa-L vs. Forest at Victoria Road arena, 2 p.m.
Whitby vs. Burlington at Victoria Road arena, 3 p.m.
Mississauga vs. London at Victoria Road arena, 4 p.m.
Saturday Games
U12C
Cambridge vs. Nepean-G at West End arena (2), 8 a.m.
Gloucester/Cumberland-M vs. Chatham at West End arena (1), 8:15 a.m.
Sudbury vs. City of Ottawa-P at West End arena (2), 9 a.m.
Chatham vs. Sudbury at West End arena (2), 1 p.m.
City of Ottawa-P vs. Cambridge at Centennial arena, 1 p.m.
Nepean-G vs. Gloucester/Cumberland-M at West End arena (2), 2 p.m.
U12G
Markham vs. Guelph Predators at Victoria Road arena, 10 a.m.
Waterloo vs. Kitchener at West End arena (2), 11 a.m.
Gloucester/Cumberland-L vs. Richmond Hill at Victoria Road arena, 11 a.m.
Guelph Predators vs. Waterloo at Victoria Road arena, 3 p.m.
Markham vs. Richmond Hill at West End arena (2), 3 p.m.
Kitchener vs. Gloucester/Cumberland-L at Victoria Road arena, 4 p.m.
U12J
St. Marys vs. Metcalfe at Victoria Road arena, 9 a.m.
City of Ottawa-S vs. Timmins at West End arena (1), 9:15 a.m.
Upper Ottawa Valley vs. Sault Ste. Marie at Centennial arena, 10 a.m.
Timmins vs. St. Marys at Centennial arena, 2 p.m.
Sault Ste. Marie vs. City of Ottawa-S at Centennial arena, 3 p.m.
Metcalfe vs. Upper Ottawa Valley at Centennial arena, 4 p.m.
U12L
Newmarket vs. Dorchester at Centennial arena, 8 a.m.
Ajax-Pickering vs. Oshawa at Victoria Road arena, 8 a.m.
West Ottawa-B vs. Nepean-S at Centennial arena, 9 a.m.
Oshawa vs. Newmarket at Centennial arena, 12 p.m.
Dorchester vs. West Ottawa-B at Victoria Road arena, 1 p.m.
Nepean-S vs. Ajax-Pickering at Victoria Road arena, 2 p.m.
U12M
Mississauga vs. Forest at West End arena (2), 10 a.m.
Burlington vs. West Ottawa-L at West End arena (1), 10:15 a.m.
Whitby vs. London at West End arena (1), 11:15 a.m.
Forest vs. Whitby at West End arena (1), 3:15 p.m.
London vs. Burlington at West End arena (2), 4 p.m.
Mississauga vs. West Ottawa-L at West End arena (1), 4:15 p.m.
Sunday Games
U12C
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (2), 10:15 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (2), 2:30 p.m.
U12G
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (2), 9 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (2), 1:15 p.m.
U12J
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at Victoria Road arena, 9 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (1), 1 p.m.
U12L
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (1), 10:30 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (1), 3:30 p.m.
U12M
Semifinal: 3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (1), 9:15 a.m.
Final: Semifinal winner vs. 1st Place Team at West End arena (1), 2:15 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal