Regals split opening-day matches in own tournament

GUELPH – Guelph Regals squads split their games Friday during the opening day of the Guelph Minor Lacrosse Association’s Chuck Miller Classic tournament.

The Regals defeated Stayner 7-4 in novice play and Guelph downed Barrie 3-1 in peewee.

In tyke, the Regals were edged 8-7 by Oshawa and the Regals were defeated 9-0 by Nepean in bantam.

The Arthur Aces also had two wins and a loss on the tournament’s opening day.

The Aces doubled Six Nations 14-7 in tyke and they blanked Pelham 8-0 in bantam. Arthur fell 6-4 to Barrie in midget.

The tournament’s preliminary round in each category concludes Saturday.

Medal games, gold and bronze, are to be played in each division Sunday at the West End arena.

 

Friday Results
TYKE
Oshawa 8 Guelph 7
Pelham 12 Halton 4
Clarington 9 Uxbridge 0
Arthur 14 Six Nations 7
NOVICE
Guelph 7 Stayner 4
Nepean 7 Oakville 1
Orangeville 7 Uxbridge 1
Burlington 7 Barrie 3
PEEWEE
Guelph 3 Barrie 1
Nepean 7 Stayner 0
St. Catharines 11 Stouffville 1
London 7 Brantford 1
BANTAM
Nepean 9 Guelph 0
Barrie 9 Stouffville 5
Arthur 8 Pelham 0
Brantford 6 Clarington 3
MIDGET
Barrie 6 Arthur 4
Oakville 6 Kingston 4
Orangeville 5 Stayner 1
Cambridge 10 Nepean 1
Saturday Games
TYKE
Guelph vs. Pelham at West End arena 1, 8 a.m.
Oshawa vs. Halton at West End arena 2, 8 a.m.
Arthur vs. Clarington at West End arena 1, 9 a.m.
Uxbridge vs. Six Nations at West End arena 2, 9 a.m.
Halton vs. Guelph at West End arena 1, 3 p.m.
Pelham vs. Oshawa at West End arena 2, 3 p.m.
Clarington vs. Six Nations at Centennial arena, 3 p.m.
Uxbridge vs. Arthur at Centennial arena, 4 p.m.
NOVICE
Guelph vs. Nepean at Centennial arena, 9 a.m.
Uxbridge vs. Barrie at West End arena 1, 10 a.m.
Burlington vs. Orangeville at West End arena 2, 10 a.m.
Oakville vs. Stayner at Centennial arena, 10 a.m.
Guelph vs. Oakville at West End arena 1, 4 p.m.
Nepean vs. Stayner at West End arena 2, 4 p.m.
Barrie vs. Orangeville at West End arena 1, 5 p.m.
Burlington vs. Uxbridge at West End arena 2, 5 p.m.
PEEWEE
Barrie vs. Nepean at West End arena 1, 11 a.m.
Stayner vs. Guelph at West End arena 2, 11 a.m.
Stouffville vs. London at Centennial arena, 11 a.m.
Brantford vs. St. Catharines at Centennial arena, 12 p.m.
Guelph vs. Nepean at Centennial arena, 5 p.m.
St. Catharines vs. London at West End arena 1, 6 p.m.
Stouffville vs. Brantford at West End arena 2, 6 p.m.
Barrie vs. Stayner at Centennial arena, 6 p.m.
BANTAM
Barrie vs. Guelph at West End arena 1, 12 p.m.
Nepean vs. Stouffville at West End arena 2, 12 p.m.
Arthur vs. Brantford at Centennial arena, 1 p.m.
Clarington vs. Pelham at Centennial arena, 2 p.m.
Arthur vs. Clarington at West End arena 1, 7 p.m.
Pelham vs. Brantford at West End arena 2, 7 p.m.
Guelph vs. Stouffville at Centennial arena, 7 p.m.
Nepean vs. Barrie at Centennial arena, 8 p.m.
MIDGET
Kingston vs. Barrie at West End arena 1, 1 p.m.
Oakville vs. Arthur at West End arena 2, 1 p.m.
Orangeville vs. Nepean at West End arena 1, 2 p.m.
Stayner vs. Cambridge at West End arena 2, 2 p.m.
Barrie vs. Oakville at West End arena 1, 8 p.m.
Arthur vs. Kingston at West End arena 2, 8 p.m.
Nepean vs. Stayner at West End arena 1, 9 p.m.
Cambridge vs. Orangeville at West End arena 2, 9 p.m.
Sunday Games
TYKE
Bronze-Medal Game at West End arena 2, 8:30 a.m.
Gold-Medal Game at West End arena 1, 9 a.m.
NOVICE
Bronze-Medal Game at West End arena 2, 9:45 a.m.
Gold-Medal Game at West End arena 1, 10:15 a.m.
PEEWEE
Bronze-Medal Game 2nd Pool A at West End arena 2, 11 a.m.
Gold-Medal Game 1st Pool A at West End arena 1, 11:30 a.m.
BANTAM
Bronze-Medal Game at West End arena 2, 12:15 p.m.
Gold-Medal Game at West End arena 1, 12:45 p.m.
MIDGET
Bronze-Medal Game at West End arena 2, 1:30 p.m.
Gold-Medal Game at West End arena 1, 2 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal