Three local squads post victories in ringette tourney

GUELPH – Local teams recorded a trio of victories on the opening night of the annual Guelph Ringette Association tournament Thursday night at the West End arena.

All five games on the first day of the four-day tournament featured Guelph teams and all play was at the West End arena.

The host Predators edged Kitchener 3-2 in U12P and Waterloo by an identical 3-2 score in U19AA. The Royal City Ravens also scored a 6-1 victory over the Guelph 586s in 18+B.

The Predators also suffered a 7-3 loss to Waterloo in U14R and the Guelph Gryphons were nipped 3-2 by Laurier in the 18+ University class.

The tournament is to continue Friday and Saturday with all finals slated for Sunday.

Other arenas to be used during the tournament are Centennial arena, Exhibition arena, Victoria Road arena, Gryphon Centre and the Hespeler Memorial Arena.

 

U12P

Guelph Predators 3 Kitchener 2

Julia Abraham had two goals for the Predators while Avery Black had a goal and an assist. Mary Duffy-Lazzari and Alexa Whale each also had an assist.

Claire Bennett and Amelia Piggott scored for Kitchener.

 

U14R

Waterloo 7 Guelph Predators 3

Kate Ethridge had a hat trick for Waterloo while other goals were scored by Isabelle Beaudry, Ainslie Dietrich, Olivia Jaklitsch and Abbey Lipskie.

Grace Moynihan, Adrianna Ventresca and Talyn Vincentini scored the goals for Guelph while assists were awarded to MacKenzie Hood, Hannah Kleist, Vincentini and Alison Wright.

 

U19AA

Guelph Predators 3 Waterloo 2

Abby Auger, Taylar Cassidy and Julia Mezenberg struck for a goal apiece for the Predators while assists went to Hilary Davidson, Jaden Hounsell, Mezenberg and Julia Roy.

Emma Heaney and Brianna Jacobi scored for Waterloo.

 

18+B

Royal City Ravens 6 Guelph 586s 1

Sarah Gilchrist connected for a hat trick for the Royal City Ravens while Laura Visser scored twice and Gillian Siegwart added the other goal. Madison Bailey collected three assists while Quincy Bailey, Laura Gilchrist, Dayna Lahey, Samantha Lanteigne, Alexandra Patterson and Visser each had one assist.

Meghan Purdie had the goal for the Guelph 586s.

 

18+ UNIVERSITY

Laurier 3 Guelph Gryphons 2

Laurier received goals from Samantha Schroeder, Kayla Sears and Darcy Woods.

Lauren Cole and Gillian Marrow responded with a goal apiece for the Gryphons while assists were awarded to Lauren Eccles, Abby Hahn and Tara Jensen.

 

Thursday Results
U12 P
Guelph Predators 3 Kitchener 2
 
U14 R
Waterloo 7 Guelph Predators 3
 
U19 AA
Guelph Predators 3 Waterloo 2
 
18+ B
Royal City Ravens 6 Guelph 586s 1
 
18+ UNIVERSITY
Laurier 3 Guelph Gryphons 2
 
Friday Games
U9
Burlington S vs. Dorchester at Centennial arena, 10 a.m.
Newmarket vs. Oshawa at Centennial arena, 11 a.m.
Dorchester vs. Newmarket at Centennial arena, 3:30 p.m.
Oshawa vs. Burlington S at Exhibition arena, 3:30 p.m.
 
U10
Burlington E vs. Guelph Predators M at Centennial arena, 8 a.m.
St. Marys M vs. Mississauga G at Centennial arena, 9 a.m.
Mitchell V vs. Guelph Predators P at West End arena (1), 9 a.m.
Guelph Predators M vs. Mississauga G at Victoria Road arena, 1:15 p.m.
Burlington E vs. Mitchell V at West End arena (1), 1:30 p.m.
Guelph Predators P vs. St. Marys M at Exhibition arena, 2:30 p.m.
 
U12 R
Elora-Fergus Edge vs. Guelph Predators at West End arena (1), 8 a.m.
Burlington vs. Goderich at Centennial arena, 12 p.m.
Guelph Predators vs. Burlington at Centennial arena, 4:30 p.m.
Goderich vs. Elora-Fergus Edge at Exhibition arena, 4:30 p.m.
 
U12 P
Burlington vs. Waterloo at Exhibition arena, 9 a.m.
Dorchester vs. Mississauga at Exhibition arena, 10 a.m.
Richmond Hill P vs. Kitchener at West End arena (2), 10:45 a.m.
Burlington vs. Dorchester at Centennial arena, 2:30 p.m.
Mississauga vs. Guelph Predators at West End arena (2), 2:45 p.m.
Richmond Hill P vs. Waterloo at West End arena (1), 6 p.m.
 
U14 R
Cambridge vs. Guelph Predators at Exhibition arena, 8 a.m.
Waterloo vs. Wellington North Ice Ninjas at West End arena (2), 8:30 a.m.
Wellington North Ice Ninjas vs. Cambridge at Centennial arena, 1:30 p.m.
 
U14 A
Mississauga vs. Guelph Predators at Hespeler Memorial Arena (2), 9 a.m.
St. Marys vs. Ajax at West End arena (1), 10 a.m.
Whitby vs. Mississauga at Exhibition arena, 1:30 p.m.
Guelph Predators vs. St. Marys at West End arena (2), 3:45 p.m.
Whitby vs. Ajax at Centennial arena, 5:30 p.m.
 
U16 A
Timmins vs. Oshawa at Exhibition arena, 11 a.m.
Forest vs. West Ferris at Exhibition arena, 12 p.m.
Elora-Fergus Edge vs. Guelph Predators at West End arena (1), 2:30 p.m.
Oshawa vs. Forest at Exhibition arena, 5:30 p.m.
Guelph Predators vs. Timmins at Centennial arena, 6:30 p.m.
West Ferris vs. Elora-Fergus Edge at Centennial arena, 7:30 p.m.
 
U16 AA
Kitchener vs. Alberta Zone Two at Victoria Road arena, 9:15 a.m.
West Ottawa vs. Calgary M at Hespeler Memorial Arena (2), 10 a.m.
Richmond Hill vs. Rive Sud at Hespeler Memorial Arena (1), 10:15 a.m.
Guelph Predators vs. London at Victoria Road arena, 10:30 a.m.
Whitby vs. Calgary B at Hespeler Memorial Arena (2), 11:15 a.m.
Alberta Zone Two vs. New Brunswick at West End arena (2), 1:30 p.m.
Calgary M vs. Richmond Hill at Victoria Road arena, 2:30 p.m.
London vs. Kitchener at West End arena (1), 3:30 p.m.
Calgary B vs. West Ottawa at Victoria Road arena, 3:45 p.m.
Rive Sud vs. Whitby at West End arena (1), 4:45 p.m.
New Brunswick vs. Guelph Predators at West End arena (2), 6 p.m.
 
U19 A
Timmins vs. Waterloo at West End arena (1), 11 a.m.
Richmond Hill W vs. Forest at Gryphon Centre (Red), 11 a.m.
Oshawa vs. Sault Ste Marie at West End arena (1), 12:15 p.m.
Waterloo vs. Oshawa at West End arena (2), 5 p.m.
Timmins vs. Richmond Hill W at Exhibition arena, 7 p.m.
Forest vs. Sault Ste Marie at Exhibition arena, 8 p.m.
 
U19 AA
Alberta Zone Two vs. New Brunswick at Victoria Road arena, 8 a.m.
Rive Sud vs. Richmond Hill at West End arena (2), 9:30 a.m.
Bonivital Angels vs. Waterloo at Victoria Road arena, 11:45 a.m.
New Brunswick vs. City of Ottawa at Hespeler Memorial Arena (2), 12:45 p.m.
Mississauga vs. Richmond Hill at Hespeler Memorial Arena (2), 2:15 p.m.
Rive Sud vs. Alberta Zone Two at Gryphon Centre (Gold), 2:30 p.m.
Guelph Predators vs. City of Ottawa at Victoria Road arena, 5 p.m.
Bonivital Angels vs. Mississauga at Victoria Road arena, 6:30 p.m.
 
18+ B
St. Catharines S vs. Stratford at Exhibition arena, 9 p.m.
 
18+ UNIVERSITY
McMaster vs. Western at West End arena (2), 12 p.m.
Laurentian vs. Ottawa at Gryphon Centre (Red), 12 p.m.
Nipissing vs. Carleton at Gryphon Centre (Red), 1:15 p.m.
Western vs. Guelph Gryphons at West End arena (2), 7:30 p.m.
Ottawa vs. McMaster at Victoria Road arena, 8 p.m.
Carleton vs. Laurentian at West End arena (2), 8:45 p.m.
Laurier vs. Nipissing at West End arena (1), 9 p.m.
 
Saturday Games
U8
Guelph Predators D vs. Waterloo at Centennial arena, 8 a.m.
Guelph Predators C vs. Hamilton at Exhibition arena, 8 a.m.
Waterloo vs. Guelph Predators C at West End arena (1), 12 p.m.
Hamilton vs. Guelph Predators D at West End arena (2), 12:15 p.m.
 
U9
Burlington S vs. Newmarket at Centennial arena, 10 a.m.
Dorchester vs. Oshawa at Centennial arena, 11 a.m.
 
U10
Mitchell V vs. Guelph Predators M at West End arena (1), 10:45 a.m.
St. Marys M vs. Burlington E at Centennial arena, 12 p.m.
Mississauga G vs. Guelph Predators P at Centennial arena, 1:15 p.m.
 
U12 R
Burlington vs. Elora-Fergus Edge at Victoria Road arena, 10:30 a.m.
Guelph Predators vs. Goderich at Exhibition arena, 12:30 p.m.
 
U12 P
Waterloo vs. Dorchester at West End arena (1), 7 a.m.
Kitchener vs. Burlington at Centennial arena, 7 a.m.
Guelph Predators vs. Richmond Hill P at Centennial arena, 9 a.m.
Waterloo vs. Mississauga at West End arena (2), 11:15 a.m.
Dorchester vs. Richmond Hill P at Centennial arena, 2:15 p.m.
Guelph Predators vs. Burlington at Exhibition arena, 2:30 p.m.
Mississauga vs. Kitchener at Centennial arena, 3:30 p.m.
 
U14 R
Waterloo vs. Cambridge at Centennial arena, 4:30 p.m.
Guelph Predators vs. Wellington North Ice Ninjas at Centennial arena, 5:30 p.m.
 
U14 A
Ajax vs. Guelph Predators at Victoria Road arena, 7 a.m.
St. Marys vs. Whitby at Exhibition arena, 7 a.m.
Ajax vs. Mississauga at Exhibition arena, 11:30 a.m.
Guelph Predators vs. Whitby at Exhibition arena, 1:30 p.m.
Mississauga vs. St. Marys at Exhibition arena, 3:30 p.m.
 
U16 A
Timmins vs. Elora-Fergus Edge at Exhibition arena, 5:45 p.m.
Oshawa vs. West Ferris at Centennial arena, 6:30 p.m.
Guelph Predators vs. Forest at West End arena (2), 6:30 p.m.
 
U16 AA
Whitby vs. New Brunswick at West End arena (2), 7:15 a.m.
West Ottawa vs. Alberta Zone Two at West End arena (1), 8 a.m.
London vs. Richmond Hill at Exhibition arena, 9 a.m.
Guelph Predators vs. Calgary M at West End arena (1), 9:15 a.m.
Kitchener vs. Rive Sud at Exhibition arena, 10:15 a.m.
Richmond Hill vs. Calgary B at West End arena (2), 1:15 p.m.
Alberta Zone Two vs. Whitby at West End arena (1), 2:30 p.m.
New Brunswick vs. Kitchener at West End arena (2), 2:45 p.m.
Calgary M vs. London at Victoria Road arena, 3:45 p.m.
Rive Sud vs. West Ottawa at West End arena (1), 5 p.m.
Calgary B vs. Guelph Predators at Victoria Road arena, 6:30 p.m.
 
U19 A
Waterloo vs. Forest at Exhibition arena, 7 p.m.
Sault Ste Marie vs. Richmond Hill W at West End arena (2), 7:45 p.m.
Oshawa vs. Timmins at Victoria Road arena, 7:45 p.m.
 
U19 AA
Waterloo vs. Rive Sud at Victoria Road arena, 8 a.m.
City of Ottawa vs. Bonivital Angels at West End arena (2), 8:30 a.m.
Mississauga vs. New Brunswick at Victoria Road arena, 9:15 a.m.
Alberta Zone Two vs. Guelph Predators at West End arena (2), 9:45 a.m.
Richmond Hill vs. Waterloo at Victoria Road arena, 1:15 p.m.
City of Ottawa vs. Mississauga at West End arena (1), 3:45 p.m.
Guelph Predators vs. Rive Sud at Victoria Road arena, 5:15 p.m.
New Brunswick vs. Bonivital Angels at West End arena (2), 5:15 p.m.
Richmond Hill vs. Alberta Zone Two at West End arena (1), 6:15 p.m.
 
18+ B
Royal City Ravens vs. Stratford at Exhibition arena, 8:30 p.m.
Guelph 586s vs. St. Catharines S at Exhibition arena, 9:30 p.m.
 
18+ UNIVERSITY
Guelph Gryphons vs. Ottawa at Victoria Road arena, 11:45 a.m.
Western vs. Carleton at Victoria Road arena, 2:30 p.m.
Laurier vs. Laurentian at West End arena (2), 4 p.m.
McMaster vs. Nipissing at Exhibition arena, 4:30 p.m.
Carleton vs. Guelph Gryphons at West End arena (1), 7:45 p.m.
Ottawa vs. Laurier at West End arena (2), 8:45 p.m.
Nipissing vs. Western at Victoria Road arena, 9 p.m.
Laurentian vs. McMaster at West End arena (1), 9 p.m.
 
Sunday Games
U7
Guelph Predators vs. St. Marys at West End arena (2), 11:45 a.m.
 
U9
2nd Place Team vs. 1st Place Team at Centennial arena, 10:15 a.m.
 
U10
2nd Place Team vs. 1st Place Team at Centennial arena, 9 a.m.
 
U12 R
2nd Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (2), 3:15 p.m.
 
U12 P
3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (1), 11 a.m.
Winner U12P-15 vs. 1st Place Team at West End arena (1), 4 p.m.
 
U14 R
2nd Place Team vs. 1st Place Team at Victoria Road arena, 10:15 a.m.
 
U14 A
2nd Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (2), 10:30 a.m.
 
U16 A
West Ferris vs. Guelph Predators at Exhibition arena, 7 a.m.
Elora-Fergus Edge vs. Oshawa at Exhibition arena, 8 a.m.
Forest vs. Timmins at Centennial arena, 8 a.m.
2nd Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (1), 1:30 p.m.
 
U16 AA
3rd Place Team vs. 2nd Place Team at Victoria Road arena, 7 a.m.
4th Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (1), 8:15 a.m.
Winner Semi vs. Winner Semi at West End arena (2), 1 p.m.
 
U19 A
Richmond Hill W vs. Waterloo at Victoria Road arena, 8:15 a.m.
Forest vs. Oshawa at Exhibition arena, 9 a.m.
Sault Ste Marie vs. Timmins at Victoria Road arena, 9:15 a.m.
2nd Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (2), 2:15 p.m.
 
U19 AA
3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (1), 7 a.m.
4th Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (2), 7:30 a.m.
Winner Semi vs. Winner Semi at West End arena (1), 12 p.m.
 
18+ B
Stratford vs. Guelph 586s at Exhibition arena, 10 a.m.
St. Catharines S vs. Royal City Ravens at Exhibition arena, 11 a.m.
2nd Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (2), 4:30 p.m.
 
18+ UNIVERSITY
4th Place Team vs. 1st Place Team at West End arena (2), 9 a.m.
3rd Place Team vs. 2nd Place Team at West End arena (1), 9:30 a.m.
Winner Semi vs. Winner Semi at West End arena (1), 2:30 p.m.

 

  • Guelph Sports Journal