WHAT’S ON

THURSDAY 28

Basketball: OUA Women Preseason: Guelph Gryphons vs. Conestoga College at Guelph Gryphons Athletics Centre, 7 p.m.

Hockey: OUA Men Preseason: Guelph Gryphons at Ryerson, 7 p.m.

Hockey: OHL: Guelph Storm at Windsor, 7:30 p.m.

 

FRIDAY 29

Football: District 10 high schools: at Eastview Park: Bishop Macdonell vs. St. James at 2:30 p.m.; Lourdes vs. Centennial at 5 p.m.; Ross vs. Guelph CVI at 7:30 p.m.

Field Hockey: OUA Women Playoffs: West Division final, Guelph Gryphons vs. Western at Varsity Field, 7 p.m.

Hockey: OHL: Guelph Storm vs. Owen Sound at Sleeman Centre, 7:30 p.m.

Hockey: Provincial Junior Hockey League: Hespeler Shamrocks at New Hamburg, 7:30 p.m.

Hockey: Provincial Junior Hockey League: Mount Forest Patriots at Wingham, 8 p.m.

Hockey: WOSHL: Elora Rocks vs. Alvinston at Elora and District Community Centre, 8:30 p.m.

 

SATURDAY 30

Lacrosse: OUA Women Playoffs: Championship Tournament at Oshawa, Guelph Gryphons vs. Trent, 12 p.m.

Football: OUA Men: Guelph Gryphons at McMaster, 1 p.m.

Rugby: OUA Women Playoffs: Semifinal, Guelph Gryphons vs. McMaster at Varsity Field, 1 p.m.

Hockey: OUA Women Preseason: Guelph Gryphons at Ryerson, 2 p.m.

Soccer: League1 Ontario Men’s Reserve Division: Guelph United B at Tecumseh SC B, 2 p.m.

Volleyball: OUA Men Preseason: Guelph Gryphons at Waterloo, 2 p.m.

Hockey: WOSHL: Elora Rocks vs. Alvinston at Elora and District Community Centre, 4 p.m.

Lacrosse: OUA Women Playoffs: Championship Tournament at Oshawa, Guelph Gryphons vs. Laurier, 4 p.m.

Rugby: OUA Men Playoffs: Semifinal, Guelph Gryphons vs. Brock at Varsity Field, 4 p.m.

Soccer: League1 Ontario Men’s Premier Division Playoffs: Semifinal, Guelph United vs. Master’s at Alumni Stadium, 5 p.m.

Hockey: OHL: Guelph Storm vs. Soo at Sleeman Centre, 7 p.m.

Hockey: Provincial Junior Hockey League: Mount Forest Patriots at Kincardine, 7:30 p.m.

 

Note: All games subject to change.

Note: Spectators are NOT allowed at high school events